Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Gdzie są hiszpańskie truskawki?

Sytuacja na rynku importowanych truskawek w Polsce jest nie za ciekawa. Owoców praktycznie nie ma (ilości są iście aptekarskie) i nikt nie wie kiedy to się zmieni. Część importerów, by sprostać oczekiwaniom konsumentów posiłkuje się truskawkami z Egiptu, a na Hiszpanię wciąż czekają.

Co się stało? Dlaczego nie ma hiszpańskich owoców? Przecież rok temu już w grudniu polski rynek dosłownie był zalany tanimi (cena poniżej 10 zł za kilogram) truskawkami z Południa Europy. W tym roku próżno ich szukać nawet u importerów wyspecjalizowanych w handlu owocami tropikalnymi.

Okazuje się, że wszystkiemu winna pogoda. W ubiegłym roku w grudniu i styczniu w regionie Huelva panowały tak wysokie temperatury, że truskawki dojrzewały dosłownie na potęgę, a to z kolei przekładało się na ogromną wręcz ich podaż. W tym roku pod koniec listopada i w grudniu spadek temperatur mocno spowolnił wegetację roślin i dziś ich podaż jest tak ograniczona, że nie pozwala na pełnowartościowy eksport, nawet do pozostałych krajów unijnych.

W niektórych gospodarstwach pierwsze zbiory miały w ogóle miejsce dopiero w połowie grudnia, czyli o około 3 tygodnie później niż przed rokiem, a FreshHuelva kampanię marketingową rozpoczęła dopiero w okresie świątecznym i to też w ograniczonym zakresie. Jedyne co się jak dotąd nie zmieniło, to pierwsze ceny truskawek. Podobnie jak rok temu w połowie grudnia dla pierwszych partii owoców obowiązywała cena na poziomie 4 euro za kilogram.

 

 

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE