Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Jakie ceny truskawek?

2020-06-15 11:00

Miniony weekend przyniósł spadek cen truskawek z krajowych upraw. Zarówno deserowych, jak i cen owoców w skupie. Przy czym niezmiennie utrzymuje się dualizm w sytuacji cenowej tych owoców. O ile bowiem ceny deseru pozostają na poziomie wyższym bądź równym cenom sprzed roku, to ceny truskawki przemysłowej są wciąż dużo niższe w relacji rok do roku. Przyznać trzeba, że jest to fakt dość dziwny.

Kluczem do zrozumienia obecnej sytuacji na rynku truskawek jest jakość. W tym roku pogoda mocno truskawkom nie sprzyja. A ostatnie dni przyniosły ulewy, które wymęczyły i osłabiły owoce na plantacjach. W rezultacie podaż ładnej truskawki deserowej nie rosła tak szybko, a za to przybyło owoców nie nadających się na rynek świeży.

Jeśli chodzi o ceny truskawki deserowej, to spadły one o 26 procent i teraz są w przedziale 3,50-5,00 zł/kg. Pamiętać jednak trzeba, że koniec poprzedniego tygodnia roboczego przyniósł umocnienie tych cen. W stosunku do poziomu sprzed tygodnia spadek cen wyniósł tylko 5,5 procent. Na naszym wykresie widać też, że obecna cena średnia znalazła się na poziomie tej sprzed roku, ale jak dotąd jeszcze poniżej zeszłorocznych pułapów nie spadła.

W skupie ceny truskawki bez szypułki spadły do 3,20-3,50 zł/kg, a truskawki z szypułką do 2,00-2,30 zł/kg. To jednak nie przesądza jeszcze o trendzie, wcześniej bowiem mieliśmy wzrost cen w obu tych kategoriach. przypomnijmy też, że rok temu średnia cena truskawek bez szypułki wynosiła 4,30 zł/kg, a bez szypułki 2,80 zł/kg. A przecież truskawek w tym roku jest mniej.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE