Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Truskawki pomogą przy problemach z pamięcią

Naukowcy amerykańscy na łamach „Annals of Neurology” ogłosili, że truskawki oraz jagody zawierają barwniki z grupy flawonoidów, czyli antocyjanidyny. Te substancje powodują, że owoce długo utrzymują swój kolor, ale także bardzo dobrze radzą sobie z upływem czasu.

Badania, które wcześniej prowadzono na ochotnikach oraz zwierzętach dawały zaskakujące wyniki. Okazało się, że substancje te mogą korzystnie wpływać na działanie pamięci oraz wspomagają ogólnie pracę mózgu u osób starszych.

Uczona dr Elizabeth Devore z Brigham postanowiła dokonać badań na grupie wybranych kobiet. Od roku 1976 przebadała 120 tysięcy starszych kobiet. Średnia wieku wyniosła 74 lata. Z tej grupy doktor Devore udało się wyodrębnić ponad 16 tys. starszych kobiet, które w latach 1995-2001 co dwa lata pytano o to, jak się czują i co jedzą.

Wyniki okazały się zaskakujące. Te z pań, które regularnie spożywały jagody, czy truskawki posiadały zdecydowanie lepszą kondycję intelektualną od tych, które tych owoców regularnie nie jadły. Aż o 2,5 roku opóźnił się u nich proces zaburzenia poznawczego, czyli nie miały kłopotów z pamięcią, dezorientacją i nie występował problem tzw. rozumienia trudniejszych zagadnień.

Na podstawie przeprowadzonych badań wiele wskazuje, że nasza dieta powinna być bogata zarówno w truskawki, jaki i jagody. Z jednej strony zapobiegniemy problemom z zapamiętywaniem, z drugiej spożywanie tych owoców to sama przyjemność.

Słowa kluczowe: truskawki, pamięć, badania, mózg
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE