Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Truskawki relatywnie tanie

2019-05-22 20:40

Sezon polskich truskawek błyskawicznie nabiera rozpędu. Podaż owoców szybko rośnie. Dziś właśnie zaczęły działać pierwsze skupy. Na giełdach w Goławinie i Nowym Przybojewie duży ruch. Goławin podawał, że wczoraj odnotowano tam 1200 wjazdów.

Dziś ruch był na podobnym poziomie. A ceny? Te szybko spadają. Od 13 maja średnia cena w hurcie spadła aż o dwie trzecie. Dziś tradycyjnie najtańsza była odmiana Honeoye, na obu giełdach oferowano ją po 8,00 – 9,00 zł/łubiana. W cenach 8,00 – 10,00 zł/łubianka sprzedawano Rumbę i Azję w Goławinie, a po 8,00 – 11,00 zł/łubianka w Nowym Przybojewie. Odmiana Roksana miała na obu targowiskach ceny 10,00 – 14,00 zł/łubianka, a Roksanę oferowano po 9,00 – 12,00 zł/kg. Wczoraj rano cena minimalna za truskawki była tam na poziomie 9,00 zł/łubianka, a maksymalna sięgała 16,00 zł/łubianka.

Jak widać na naszym wykresie poniżej spadek cen polskich truskawek był w ostatnich dniach bardzo dynamiczny. Doprowadziło to do tego, że ich średnia cena hurtowa znalazła się na poziomie równym cena z sezonu 2016. To wciąż wyżej niż przed rokiem, ale zauważalnie niżej niż dwa i cztery lata temu (oczywiście trzeba pamiętać, że 2017 był rokiem klęski nieurodzaju).

Ceny krajowych truskawek spadają, ale jeszcze nie są na tyle niskie, aby mogły owoce te wyprzeć konkurencję z importu. Na polskim rynku w zakresie importu dominuje oczywiście truskawka hiszpańska i ma ona w hurcie ceny na poziomie 7,00 – 10,00 zł/kg i jest to o niemal jedną trzecią mniej niż tydzień wcześniej. Co ciekawe, na polskim rynku obok truskawki hiszpańskiej pojawiła się truskawka sprowadzana z Serbii. Jej ceny w marketach to pozim9,99 zł/kg (towar luzem).

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE