Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Truskawki wciąż droższe niż w poprzednich latach

2020-05-29 11:00

Ostatni tydzień przyniósł wyraźny spadek hurtowych cen truskawek. Jeszcze 22 maja, po ostatnich przymrozkach ceny krajowej truskawki deserowej skoczyły w górę do przedziału 13,50-18,00 zł/kg. Ale potem mieliśmy spadek tych cen aż o 33 procent.

Przecena o jedną trzecią może robić wrażenie, wystarczy jednak rzut oka na nasz wykres poniżej, aby przekonać się, że bieżące ceny polskich truskawek wciąż pozostają na rekordowo wysokim poziomie. Obecna średnia jest wyższa od tych z analogicznych okresów pięciu poprzednich lat. Do tego widać, że trend zniżkowy wcale nie przebiega bez oporów.

Winna jest tu oczywiście pogoda. Jest chłodno, choć wreszcie mamy nieco więcej słońca. Truskawek wciąż jest jednak mało. Do tego są one najczęściej drobne i w wielu przypadkach nie mają dobrego wybarwienia. Jedno co trzeba im przyznać, są słodkie. Wysokie ceny wpływają na ograniczenie popytu.

Pojawiły się już pierwsze skupy, które wystawiły ceny na truskawkę z szypułką. Na Mazowszu było to 2,00 zł/kg. Ale to dopiero przymiarki. Skup na większą skalę ruszy w czerwcu i to niekoniecznie w pierwszym tygodniu tego miesiąca.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE