Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Drastycznie niskie ceny wiśni! Apel ZSRP!

2016-07-27 14:03

Proponowane ceny oraz prognozy na kolejne gatunki są kpiną w stosunku do kosztów produkcji. Z dnia na dzień ceny spadają, co niestety powoduje, iż nie gwarantują one nawet pokrycia kosztów produkcji i zbioru owoców z drzew.

Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej od wielu lat apeluje o podjęcie długofalowej współpracy pomiędzy plantatorami, a przemysłem przetwórczym w postaci zawarcia wieloletnich umów kontraktacyjnych. Także od kilku lat bezskutecznie próbujemy zmienić istniejące pod tym względem polskie i unijne prawodawstwo. Ceny skupu owoców do przetwórstwa charakteryzują się ogromnymi wahaniami w zależności od sezonu. W ostatnim tygodniu na Mazowszu ceny wiśni przemysłowych (PW) spadły z 1 zł/kg na 0,70 zł/kg. Wiśnie z przeznaczeniem na zamrażalnie skupowane są za 1,10 zł/kg, podczas gdy jeszcze na początku tygodnia osiągały cenę 1,7 zł/kg. Ceny z dnia na dzień spadają, ponadto docierają do nas informacje, iż od przyszłego tygodnia przetwórnie mogą nie przyjmować już owoców.  Powołując się na dane GUS oraz przeliczenia Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej koszt produkcji wiśni w Polsce kształtuje się na poziomie 2,03 zł/kg. Aktualna cena proponowana za kilogram owoców jest poniżej kosztów produkcji. 

Brak reakcji instytucji państwowych na ciągle pogłębiającą się destabilizację rynku rolnego, brak przejrzystości planowania produkcji nie poprawi relacji producent - przetwórca. Chaos nie ustabilizuje dochodów gospodarstw, nie przyniesie korzyści ekonomicznych naszemu krajowi. Dziś docierają informacje o spontanicznym powoływaniu komitetów protestacyjnych. Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej w obronie interesów polskiego sadownictwa zdecydowany jest do podjęcia radykalnych działań.

Z tego względu Związek Sadowników RP apeluje o wstrzymanie zbiorów i dostarczania wiśni do zakładów przetwórczych. Według nich nie ma jakiegokolwiek uzasadnienia do obniżania ceny wiśni przez zakłady.

Tylko rozkładając w czasie dostawy jesteśmy w stanie zapobiec tej sytuacji!

 

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE