Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Niedługo ruszaskup wiśni

2020-07-07 10:00

Do rozpoczęcia skup wiśni do przetwórstwa zostały dni. Może on wystartować jeszcze w tym lub na początku przyszłego tygodnia. Czy wiśni w Polsce jest dużo? Jakie ceny przyniesie ten sezon? W zeszłym roku sezon skupu tych owoców zaczynał się z dość wysokimi cenami i z dobrym nastawieniem producentów, bo wiadomo było, że zbiory wiśni w roku 2019 będą niskie.

Dalszy przebieg tamtego sezonu potwierdził ówczesne pozytywne oczekiwania sadowników. Ceny wini na mrożenie i tych PW rosły. Cena średnia tych pierwszych doszła w pewnym momencie do poziomu 3,35 zł/kg, a tych drugich 1,65 zł/kg. Co mówią uczestnicy rynku teraz?

Wielu z nich jest zdania, że w tym roku ceny mogą być nieco niższe niż w poprzednim sezonie.Z drugiej strony wydaje się, że powinny być wyższe niż w fatalnym roku 2018, kiedy wiśni było bardzo dużo. Tegoroczne zbiory nie będą bardzo niskie, ale trzeba pamiętać, iż w niektórych rejonach kraju wiosenne przymrozki dały się mocno we znaki także sadom wiśniowym.

Do tego polskim sadownikom wydaje się sprzyjać sytuacja międzynarodowa. Informacje płynące z zachodu Europy mówią o niskich zbiorach tych owoców.Mało wiśni ma być na Węgrzech. Nieco lepiej jest w Serbii, ale ogólnie zbiory wiśni na kontynencie będą raczej niskie. To powinno wesprzeć ceny w Polsce.

Osobną rzeczą jest jednak jakość. Widać to w bieżącym sezonie na rynku truskawek czy czereśni. Co z tego, że podaż owoców jest ograniczona, jeśli jakość tego, co na rynku można kupić jest w przeważającej większości słaba. Z wiśnią może być podobnie.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem