Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Z wiśniami będzie tak samo jak z truskawkami?

2018-05-29 15:13

Skup truskawek przemysłowych trwa. Pośrednicy kupują obecnie zarówno truskawki typowo przemysłowe PW na pulpę, jak również  i truskawki odszypułkowane na mrożenie. Ceny przy tym są na wysokim poziomie ubiegłorocznym, pomimo że sytuacja produkcyjna w tych dwóch sezonach jest skrajnie różna. W minionym roku wysokie ceny truskawek przemysłowych (praktycznie o 100 proc. wyższe niż w 2016 roku) miały swoje uzasadnienie w wielkości zbiorów, w tym roku wygląda na to, że brak zapasów i wysokie zapotrzebowanie na owoce pozwoliły rozpocząć sezon skupu z cenami na równie wysokim poziomie.

Czy i w przypadku wiśni czeka nas powtórka z poprzedniego sezonu? Przypomnijmy, że ze względu na ograniczenie produkcyjne w sezonie 2017, ceny wiśni przemysłowych były relatywnie wysokie i w przypadku wiśni PW oscylowały w granicach 2,00 – 2,20 zł za kilogram, a w przypadku owoców na mrożenie od 3,50 do 3,70 zł za kilogram, co daje zwyżkę względem dobrego pod względem zbiorów sezonu 2016 aż o ponad 100 proc. (w 2016 roku ceny wiśni przemysłowych PW u pośredników oscylowały w granicach 1,00 – 1,20 zł/kg, a wiśni na mrożenie 1,50 – 1,80 zł/kg).

A jak będzie w tym roku? Podobnie jak w przypadku truskawek, zapasy wiśni z poprzedniego sezonu są niewielkie, a w dodatku wygląda na to, że po obfitym kwitnieniu opad zawiązków jest większy niż przypuszczano i zbiory owoców nie będą tak duże jak wstępnie szacowano. A to oznacza, że i w tym roku ceny wiśni powinny być na relatywnie wysokim poziomie – dla wiśni PW powyżej 2,00 zł za kilogram, a dla na pewno wiśni  mrożonych powyżej 3,00 złotych za kilogram.

 

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem