Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Państwa UE same będą decydować o zakazie upraw GMO

2011-07-07 00:00
Państwa członkowskie i regiony powinny mieć możliwość zakazywania upraw GMO - mówi Parlament Europejski. Polska popiera zakaz takich upraw. - informuje rp.pl

Państwa mają prawo powoływać się na względy zdrowotne, gospodarcze i środowiskowe przy podejmowaniu decyzji o zakazie lub ograniczeniu upraw roślin modyfikowanych genetycznie (GMO) - uznał dziś Parlament Europejski.

Pierwotny projekt Komisji Europejskiej zakładał, że względy środowiskowe i zdrowotne będą mogły być rozpatrywane tylko przy podejmowaniu decyzji na poziomie unijnym, przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Żywności.

Stanowisko Parlamentu Europejskiego zostanie teraz rozpatrzone przez Radę Unii Europejskiej.

— Jestem usatysfakcjonowana, że Parlament porozumiał się w trudnej kwestii organizmów modyfikowanych genetycznie, będącej przedmiotem obaw opinii publicznej od wielu lat. Jeśli teraz Rada UE znajdzie drogę do ustalenia wspólnego stanowiska, to dzięki naszemu porozumieniu państwa i regiony będą mogły samodzielnie decydować o odmowie pozwolenia na uprawę GMO - powiedziała posłanka Corinne Lepage.

Obecnie na poziomie unijnym zostały zatwierdzone dwa rodzaje upraw genetycznie modyfikowanych: kukurydza MON 810 i ziemniak Amflora. Szacuje się, że w Polsce uprawy kukurydzy GMO zajmują 3 tys. hektarów. Komisja Europejska zarzuciła polskiemu rządowi brak kontroli nad uprawami genetycznie modyfikowanymi i w marcu skierowała wniosek w tej sprawie do Trybunału Sprawiedliwości. Zgodnie z ramowym stanowiskiem przyjętym w listopadzie 2008 r., polski rząd opowiada się przeciwko takim uprawom, nie stworzył więc odpowiedniego prawa dla ich kontroli.

Propozycja Parlamentu Europejskiego pozwoliłaby Polsce na wprowadzenie oficjalnego, zgodnego z prawem UE zakazu upraw GMO. Zakaz taki wprowadziło sześć państw UE, w tym Francja i Niemcy.

Względy środowiskowe, na podstawie których można będzie zakazać uprawy GMO, obejmowałyby m.in. ochronę różnorodności biologicznej, odporność roślin na pestycydy, brak informacji o potencjalnych negatywnych konsekwencjach uprawy dla środowiska.

Zgodnie ze stanowiskiem PE, uzasadnieniem wprowadzenia zakazu upraw mogą być także względy społeczne i gospodarcze, np. gdy nie da się wykluczyć niebezpieczeństwa zanieczyszczenia upraw konwencjonalnych lub ekologicznych. Posłowie uznali także, że osoby odpowiedzialne za takie zanieczyszczenia powinny ponosić odpowiedzialność finansową.

Źródło: rp.pl
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem