Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Pielęgnacja gleby w sadzie ekologicznym

2008-01-10 00:00

Gleba w sadzie ekologicznym wymaga szczególnej pielegnacji. Oto krótki poradnik dla osób chcących zgłębić tajniki tego ważkiego zagadnienia.

Gleba w sadzie starszym niż 4-letni powinna być stale porośnięta roślinnością, natomiast w nowo nasadzonym należałoby w rzędach drzew utrzymywać odsłonięty pas gleby szerokości około 1 m, który skutecznie ogranicza występowanie szkodników glebowych przy pniach drzew i ogranicza konkurowanie o wodę i azot.

Ponieważ w uprawie metodami ekologicznymi nie wolno stosować herbicydów, aby utrzymać pas drzew wolny od roślin zielnych do dyspozycji pozostaje kilka alternatywnych metod: mechaniczne zwalczanie chwastów, okrywanie korą bądź folią, okrywanie trawą z uliczek przejazdowych oraz metody termiczne.

Uliczki przejazdowe między rzędami drzew obsiewa się mieszanką traw z koniczyną i mulczuje od 3 do 5 razy w ciągu roku. Częstotliwość mulczowania zależy w dużym stopniu od pogody.

Mechaniczne zwalczanie chwastów poprzez spulchnianie gleby przerywa podsiąkanie kapilarne, dzięki któremu zostaje zachowana wilgotność gleby. Jest to pozytywny efekt uboczny mechanicznego zwalczania chwastów, szczególnie ważny w czasie suchych letnich miesięcy. Są też powody, które przemawiają przeciwko mechanicznemu zwalczaniu chwastów:

  • przy zbyt wilgotnej glebie należy zaniechać mechanicznej uprawy;
  • użycie narzędzi do spulchnienia gleby jest możliwe tylko w pojedynczych rzędach;
  • w bezpośrednim otoczeniu pnia konieczne jest odchwaszczanie ręczne;
  • spulchnianie uwalnia duże ilości azotu, co negatywnie wpływa na jakość owoców.

    Okrywanie korą pobudza sprawność gleby i polepsza jej strukturę. Dodatkowo kora hamuje rozwój chwastów poprzez odcięcie dopływu światła oraz wydzielanie substancji hamujących kiełkowanie i wzrost roślin. Jednak liczebność chwastów jest ograniczana tylko przez 2-3 lata, do momentu rozłożenia się kory. Mniej więcej po 5 latach należy warstwę kory odnowić. Przy tej metodzie największym problemem jest plaga myszy.

    Okrywanie folią nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza w suche i gorące lata.
    Z materiałów foliowych najkorzystniejszą i najtańszą jest agrowłóknina, przepuszczająca wodę i powietrze. Jednak stosowanie tej metody wiąże się z wysokimi kosztami oraz zaangażowaniem dużej ilości środków technicznych.

    Okrywanie skoszoną trawą od czerwca do września może w dużym stopniu ograniczyć wzrost chwastów. Natomiast do czerwca pas przy drzewach należy uprawiać mechanicznie poprzez spulchnianie narzędziami.

    Zabieg termiczny polegający na wypalaniu płomieniowym gazem propan-butan jest bardzo rzadko stosowany ze względu na wysokie koszty oraz utrudnienia w prowadzeniu palnika.

    Źródło: http://odr.zetobi.com.pl/ekologia/eko011.html autor Ryszard Woś

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem