Kontaktujemy się w sprawie cen z kilkuset skupami w całej Polsce. Korzystaj z naszych informacji.

Kup teraz abonament!

Polskie owoce, a przede wszystkim jabłka bardzo konkurencyjne cenowo

2009-05-29 00:00

Zdaniem producentów i eksporterów jabłek z państw zachodnioeuropejskich, to przyczyniło się do pogorszenia koniunktury na rynku jabłek we Wspólnocie.
Duża konkurencyjność cenowa owoców z Polski utrudniła ww. krajom eksport jabłek do Skandynawii, na Bałkany oraz do Rosji - informują analitycy Banku BGŻ w raporcie AgroMonitor BGŻ – pisze portalspozywczy.pl
 
Wysokie ubiegłoroczne zbiory owoców o wzroście produkcji większości przetworów owocowych w bieżącym sezonie w relacji rocznej. Według danych GUS, w średnich i dużych firmach od początku sezonu, tj. w okresie lipiec 2008r.-luty 2009r. wytworzono ok. 212 tys. t soków zagęszczonych, co oznacza 70% wzrost wobec analogicznego okresu w sezonie 2007/2008, gdy na skutek majowych przymrozków odnotowano głęboki spadek produkcji jabłek, a w efekcie - zagęszczonego soku jabłkowego. Dzięki wyższym zbiorom porzeczek, wiśni i truskawek zwiększyła się także produkcja mrożonek - o 9% r/r do poziomu ok. 191 tys. t oraz kompotów i owoców pasteryzowanych - o 26%, do poziomu ok. 14 tys. t. Jednostki zatrudniające 50 i więcej osób wytworzyły o blisko 20% mniej r/r dżemów (łącznie 28 tys. t).

Wyższe zbiory owoców przełożyły się na wzrost ich eksportu. Szacuje się, że w okresie lipiec 2008r. -- luty 2009r. wolumen eksportu owoców świeżych zwiększył się aż o 111% w relacji rocznej, do poziomu 593 tys. t (dane CAAC). W największym stopniu wzrosła sprzedaż zagraniczna jabłek (o 212% r/r, do poziomu 406 tys. t). Mimo tak silnego zwiększenia eksportu tych owoców, ich podaż na rynku krajowym była wciąż duża, a ceny z punktu widzenia konsumenta atrakcyjne, co mogło być przyczyną ograniczenia importu owoców cytrusowych w miesiącach zimowych (grudzień-styczeń) w relacji rocznej. Dodatkowo, o nieco niższym zapotrzebowaniu na owoce południowe mogło decydować silne osłabienie złotego względem euro, przekładające się na wzrost cen produktów importowanych wyrażonych w PLN.

Od początku bieżącego sezonu (lipiec 2008r.- luty 2009r.) odnotowuje się wzrost wolumenu eksportu mrożonych owoców r/r (o 8% r/r, do 185 tys. t. Znaczące zwiększenie produkcji zagęszczonego soku jabłkowego ZSJ w naszym kraju w bieżącym sezonie i jego niskie światowe ceny (w Rotterdamie ceny ZSJ c&f od końca 2007r. wykazują tendencje spadkowe; w kwietniu średnia cena ZSJ kształtowała się na poziomie 750 EUR/t, podczas gdy rok wcześniej 1800 EUR/t) zdeterminowały również silny wzrost eksportu tego produktu z Polski w relacji rocznej. Według wstępnych danych CAAC, od początku bieżącego sezonu sprzedaż zagraniczna koncentratu osiągnęła poziom ok. 195 tys. t i tym samym była wyższa o 110% r/r.

Średnie ceny hurtowe większości owoców krajowych i importowanych w I kwartale br. wzrosły w stosunku do IV kwartału ub.r., co wynikało przede wszystkim z czynników sezonowych (np. malejąca podaż krajowych owoców) i z osłabiania się złotego względem euro. Wyjątkiem były ceny hurtowe, jak i skupu netto jabłek w spółdzielniach ogrodniczych, które obniżyły się w stosunku do IV kwartału 2008r., odpowiednio o 2% i 3%, do poziomu 1,05 PLN/kg i 0,91 PLN/kg. Niskie ceny skupu jabłek wraz z silnym osłabieniem złotego względem euro zadecydowały o znaczącym spadku cen eksportowych tych produktów w relacji rocznej. Zdaniem producentów i eksporterów jabłek z państw zachodnioeuropejskich, to przyczyniło się do pogorszenia koniunktury na rynku jabłek we Wspólnocie. Duża konkurencyjność cenowa owoców z Polski utrudniła ww. krajom eksport jabłek do Skandynawii, na Bałkany oraz do Rosji.
 
Źródło: www.portalspozywczy.pl

Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem