Kontaktujemy się w sprawie cen z kilkuset skupami w całej Polsce. Korzystaj z naszych informacji.

Kup teraz abonament!

Program rozwoju internetu na wsiach

2009-03-23 00:00

Ministerstwo rolnictwa ma czas do końca
czerwca na opracowanie programu rozwoju internetu szerokopasmowego
na obszarach wiejskich - poinformowała PAP rzeczniczka
Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Małgorzata Książyk.

W piątek premier Donald Tusk potwierdził, że Polska w ramach planu pobudzenia unijnej gospodarki otrzyma ok. 330 mln euro. Część tych pieniędzy ma być przeznaczona na rozwój internetu szerokopasmowego na obszarach wiejskich i na nowe wyzwania w rolnictwie.

Książyk potwierdziła, że unijnymi środkami przeznaczonymi na rozwój internetu na obszarach wiejskich i na nowe wyzwania w rolnictwie będzie zarządzać reprezentowany przez nią resort. "Nie wiemy jeszcze jaka kwota z 330 mln zł będzie przeznaczona na rozwój internetu na obszarach wiejskich. Jeśli chodzi o kryteria ustalone przez Komisję Europejską (KE), to na ten cel w całej Europie ma być przeznaczone około 150 mln euro" - powiedziała rzeczniczka.

Jak podkreśliła, szczegóły alokacji środków w Polsce na rozwój internetu na wsi i nowe wyzwania w rolnictwie - dotyczące m.in. zmian klimatycznych, energii odnawialnej, gospodarki wodnej - mają być ustalone do końca czerwca. "W tej chwili przewidujemy jedynie, że środki te będą rozdysponowane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013" - powiedziała Książyk.

Według niej, "Komisja Europejska jest elastyczna jeśli chodzi o to, jaką kwotę Polska będzie mogła przeznaczyć na rozwój internetu, a jaką na nowe wyzwania w rolnictwie". "Do tej pory te proporcje były 60 do 40, czyli 60 proc. na internet, a 40 proc. na wyzwania" - dodała.

"Komisja zastrzegła jednak, że to, w jaki sposób te pieniądze będą rozdysponowane, musi być jeszcze z nią uzgodnione" - podkreśliła Książyk.

Klara Malecka z Fundacji Wspomagania Wsi powiedziała w rozmowie z PAP, że ważnym problemem w tworzeniu internetu na wsi jest przekonanie jej mieszkańców do korzyści z tego wynikających. "Ludzie jako główny powód nieposiadania dostępu do internetu w domu podają brak odczuwania takiej potrzeby, a nie brak możliwości technicznych" - mówiła.

Jak oceniła, w Polsce wykorzystywanie unijnych środków, m.in. na tworzenie internetu na obszarach wiejskich, trwa bardzo długo. "To doskonale widać na przykładzie Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej, w ramach którego budowana jest także sieć szerokopasmowa - powiedziała Malecka. - Zakończył się właśnie proces inwentaryzacji, a jest to budżet 2007-2013. Do technicznej realizacji projektu jeszcze daleko".

Źródło: PAP

Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem