Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Przerzedzanie kwiatów i zawiązków w sadach jabłoniowych

2010-05-05 00:00
Wiosna w pełni. Nadszedł czas na przerzedzanie zawiązków, które jest jednym z najistotniejszych zabiegów przeprowadzanych wiosną, ma bowiem ogromny wpływ na jakość owoców. W obecnej sytuacji, gdy najwyższą cenę osiągają jabłka o największych rozmiarach, przerzedzanie jest niezbędnym zabiegiem, aby uzyskać ze sprzedaży jak najwięcej pieniędzy.

Zabieg przerzedzania należy wykonać biorąc pod uwagę wiele czynników: odpowiedni termin przerzedzania, intensywność kwitnienia oraz zapylenie oraz w przypadku przerzedzania chemicznego dawkę preparatu i warunki klimatyczne panujące podczas tego zabiegu. Ważnym czynnikiem jest także podatność odmian na przerzedzanie.
 
Szampion, James Grieve, Discovery Zrzucają zawiązki bardzo łatwo
Cortland Samoistnie reguluje zawiązywanie podczas opadu czerwcowego
Jonagold, grupa McIntosh Bardzo łatwe przerzedzanie
Gloster, Ligol, Paulared, Idared Przeciętne do przerzedzania
Gala, Golden Delicious, Elise Trudniejsze do przerzedzania
Elstar, Spartan, Fuji Bardzo trudne do przerzedzania
 
Zabieg przerzedzania wykonuje się w kilku etapach, a o przerzedzaniu zawiązków trzeba pomyśleć jeszcze przed kwitnieniem i zakupić niezbędne preparaty.

Pierwszy krok stanowi chemiczne przerzedzanie kwiatów, na różnym etapie ich rozwoju. Preparaty chemiczne na bazie tiosiarczanu amonu i etefonu, a także mocznik, nadają się do zastosowania w okresie kwitnienia. Po kwitnieniu, kiedy opadnie większość płatków, można zastosować przerzedzacze na bazie kwasu 1-naftylooctowego (NAA), a gdy zawiązki osiągną 10-12 mm preparaty do tzw. przerzedzania późnego na bazie benzyloadeniny (BA) oraz mieszanki NAA i BA.

Żaden preparat, nawet najlepszy nie zastąpi  jednak przerzedzania ręcznego, które jest kolejnym etapem kompleksowo wykonanego zabiegu przerzedzania. Doświadczone oko sadownika wyłapie każdy uszkodzony, zniekształcony i źle rozwinięty zawiązek.

Odpowiednim terminem dla ręcznego przerzedzania zawiązków jest koniec opadu czerwcowego.
Prowadzi się je według pewnych schematów:
- jako przerzedzanie korekcyjne po przerzedzaniu chemicznym
- w celu selekcji negatywnej zawiązków (usuwa się zawiązki małe, ordzawione, zniekształcone, uszkodzone przez grad i szkodniki)
- w celu rozrzedzenia zawiązków w owocostanach
- na tzw. odległość (pojedyncze, najdorodniejsze owoce pozostawia się w odległości ok. 20 cm)

Właściwie przeprowadzone przerzedzanie wpływa na prawidłowe i obfite owocowanie, ogranicza przemienność oraz ma wpływ na jakość owoców.
 
Źródło: fresh-market.pl (KZ)

Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl


Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem