Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

„Przetwórstwo jabłek – prawdy i mity” - konferencja prasowa Krajowej Unii Producentów Soków

2008-09-13 00:00

W dniu 12 września w Centrum Prasowym PAP odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez Krajową Unię Producentów Soków, nt. „Przetwórstwo jabłek – prawdy i mity”.

W świetle ostatnich wydarzeń wokół cen skupu jabłek przemysłowych – protesty producentów, blokady zakładów, wreszcie podpisanie porozumienia dot. cen skupu – KUPS przedstawił problemy bardziej kompleksowo, naświetlając sytuację na rynku koncentratu jabłkowego zarówno w Polsce jak i na świecie.

Konferencję prowadził Prezes Zarządu KUPS Pan Julian Pawlak, przy współudziale Wiceprezesa Zarządu KUPS Pana Romualda Ozimka i Sekretarza Generalnego KUPS Pani Barbary Groele. Podczas konferencji przedstawiono bieżącą sytuację dot. skupu jabłek i ich przetwórstwa, scharakteryzowano sytuację na krajowym i światowym rynku koncentratu soku jabłkowego, a także obecne trendy w konsumpcji soków i napojów w Polsce. Prezes Zarządu Julian Pawlak podkreślił, że sytuacja ze skupem jabłek do przemysłu, podobnie zresztą jak i innych owoców np. wiśni, właściwie co roku jest podobna.

W trakcie trwania kampanii skupowej sytuacja zawsze jest gorąca, jest mnóstwo niepotrzebnych emocji i oskarżeń, natomiast po zakończeniu kampanii głosy milkną i problemy pozostają nadal nie rozwiązane. Przypomniał, że KUPS od lat proponuje rozpoczęcie działań w postaci szeregu rozwiązań systemowych, które pomogłyby w ustabilizowaniu rynku owoców, ale głos KUPS niknie w powodzi corocznych emocji wokół cen skupu owoców. Wśród proponowanych rozwiązań systemowych wymienił m.in.:

  • rozwój zaplecza surowcowego (np. w przypadku jabłek sady z produkcją typowo dla przemysłu stanowią zaledwie 0,1%, a w takich sadach odpowiednio dobiera się odmiany bardziej odporne na choroby i sadzi się drzewa tak, aby można prowadzić zbiór mechaniczny co znacznie obniża koszty produkcji)

  • rozwój grup producenckich, które m.in. mogłyby korzystać z mechanizmu interwencyjnego w postaci wycofywania produktów z rynku (tempo tworzenia grup producenckich w sektorze ogrodnictwa jest bardzo powolne)

  • umowy kontraktacyjne, które nie ograniczałyby się wyłącznie do kwestii cenowych, ale zawierały również kwestie planów produkcyjnych, rozwoju upraw itp.

  • inicjatywy rolników (integracja środowiska)

  • promocja spożycia soków, która w ostatnich latach spada na rzecz nektarów i napojów owocowych, w których udział surowcowy owoców jest znacznie mniejszy, lub wręcz na rzecz innych napojów i wody

  • stały monitoring rynku światowego (Polska jest drugim producentem koncentratu soku jabłkowego na świecie, ale jednocześnie jej udział w produkcji światowej wynosi tylko 5 %, co pokazuje, że tak naprawdę nie jest żadnym potentatem i nie może dyktować warunków cenowych)

  • opracowanie strategii rozwoju eksportu

Pan Prezes podkreślił przy tym, że proponowane rozwiązania systemowe nie są żadną nowością, ale są po prostu konieczne, jeśli chcemy, aby rynek owoców wreszcie zaczął się stabilizować.

Źródło: fresh-market.pl (kz)

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem