Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Pszczelarze apelują do rolników

2012-05-23 10:07

Prezes Okręgowego Związku Pszczelarskiego w Sandomierzu Jan Świś powiedział PAP, że pszczelarze interweniują w sprawie oprysków przeprowadzanych w ciągu dnia. Najgorsze jest stosowanie preparatów o godz. 8 czy 10. Niestety niektórzy rolnicy nie reagują na apele pszczelarzy. Sadownicy są bardziej świadomi problemu i pryskają sady w godzinach nocnych. Zdaniem sandomierskiego pszczelarza ośrodki doradztwa rolniczego zbyt mało mówią o nadmiernej chemizacji rolnictwa.

Nie zgodził się z tym Krzysztof Domagała z Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach, który powiedział, że rolnicy stosujący opryski, mają obowiązkowe szkolenia. Wtedy mowa jest o ochronie pszczół, odpowiednim doborze preparatów i odpowiednim terminie oprysków. Rolnicy są także edukowani za pomocą ulotek i artykułów, a przede wszystkim powinni dokładnie czytać etykiety, które zawierają stosowne informacje. Szacuje się, że zabezpieczenie dobrego zapylania przez pszczoły powoduje wzrost plonu w przypadku roślin sadowniczych i jagodowych o 30-60 proc., rzepaku o 40 proc., gorczycy o 60 proc., a ogórków o 75-90 proc.

Świętokrzyskim pszczołom sprzyja ekstensywne rolnictwo i niewielkie pola poprzedzielane nieużytkami. Dzięki temu świętokrzyski miód jest wyjątkowo wartościowy. Dawniej środki ochrony roślin działały powierzchniowo i nie szkodziły tak pszczołom. Teraz preparaty nowej generacji krążą w sokach roślinnych i dostają się także do nektaru, który zbierają pszczoły. Szkodliwe substancje podczas produkcji miodu kumulują się w pszczole. Szczególnie szkodliwe dla pszczół są środki stosowane na polach rzepaku.

Według Świsia, w Polsce jest za mało pszczół. Z tego powodu nie wszystkie rośliny są zapylane i roczne straty wynoszą 2,5 mld zł. Ryzyko zatrucia pszczół można zmniejszyć przez m.in. niestosowanie środków ochrony roślin bardzo toksycznych i toksycznych w czasie kwitnienia, nie opryskiwanie upraw, w których są kwitnące chwasty, dobieranie preparatów mało toksycznych dla pszczół i przestrzeganie okresów prewencji. Jeżeli istnieje niebezpieczeństwo zatrucia pszczół zabieg należy wykonywać późnym wieczorem po zakończeniu lotu pszczół.

 

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem