Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Reforma Wspólnej Polityki Rolnej do 2020 r.

2012-03-26 09:00
Źródło: fresh-market.pl za MRiRW (ik)

Resort rolnictwa donosi, że przedstawione propozycje kształtu WPR po 2013 r. zostały skrytykowane przez państwa członkowskie. Krytyce podlegało wprowadzanie skomplikowanych i kosztownych działań w sektorze rolnym, np. „zazielenienie” WPR oraz płatności dla „aktywnego rolnika”. Prezydencja Duńska zaproponowała nieformalną dyskusję na temat podziału środków na I i II filar WPR. Podsumowując dyskusję, Komisja stwierdziła, że poza krytyką nie usłyszała zbyt wielu konstruktywnych propozycji poprawy dokumentu.

Dyskutując nad podziałem środków na I i II filar, ministrowie postulowali stosowanie obiektywnych kryteriów dla przejrzystego podziału budżetu, ale podkreślili te kryteria, według których dane państwo uzyska jak najlepszą pozycję w alokacji. Stosowanie hektara powierzchni jako kryterium podziału miało zarówno zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników takiego podejścia.

Następnie minister Marek Sawicki uczestniczył w konferencji Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, która poświęcona była dyskusji na temat przyszłości WPR po 50 latach stosowania. Minister zaprezentował polskie podejście do przyszłej WPR - wskazał na konieczność jej zreformowania.

Słowa kluczowe: MRiRW, WPR, rolnictwo
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE