Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Rekompensaty w związku z pojawieniem się bakterii E. coli – czy wystarczy pieniędzy

2011-06-27 00:00
Decyzja o wypłacaniu rekompensat dla producentów warzyw, którzy ponieśli straty w związku z pojawieniem się bakterii Escherichia coli już zapadła. Pieniądze więc będą, lecz którzy polscy producenci mogą na nie liczyć i jakie to będą kwoty? #

Komisja Europejska zdecydowała, że ogólna kwota rekompensat będzie wynosiła 210 mln euro. To niezbyt dużo zważywszy, że szacunki Agencji Rynku Rolnego odnośnie strat w Polce mówią o kwocie 56 mln euro.

A kto będzie mógł ubiegać się o odszkodowanie? O odszkodowania mogą się ubiegać producenci warzyw (ogórków,
sałaty, pomidorów, endywii, papryki słodkiej, cykorii oraz cukinii) wycofanych z rynku (przekazane na pasze lub na cele charytatywne), zebranych zanim dojrzały i zniszczonych (zielone zbiory) lub też takich, które pozostały niezebrane w okresie od 26 maja do 30 czerwca 2011. W Polsce według danych Agencji Rynku Rolnego największe straty ponieśli producenci ogórków oraz pomidorów.

Wnioski o rekompensaty będą przyjmowane przez Agencję do 11 lipca. Maksymalne kwoty rekompensat przewidziane dla producentów indywidualnych to: 24,00 euro/100 kg w przypadku ogórków, 33,20/100 kg euro w przypadku pomidorów, 28,90 euro/100 kg w przypadku sałaty, 44,40 euro/100 kg w przypadku papryki, 29,60 euro/100 kg w przypadku cukinii. Pieniądze będą wypłacane do 15 października. Jednak wzmiankowana wyżej szacowana wysokość strat w Polsce w stosunku do przewidzianej przez Unię kwoty pozwala z dużą pewnością założyć, że faktycznie wypłacane kwoty będą niższe niż te maksymalne. Minister Sawicki zapowiedział, że kwestia wysokości rekompensat zostanie poruszona na wtorkowym spotkaniu ministrów rolnictwa krajów UE w Luksemburgu.

Źródło: fresh-market.pl (ms)
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem