Kontaktujemy się w sprawie cen z kilkuset skupami w całej Polsce. Korzystaj z naszych informacji.

Kup teraz abonament!

Rewolucja w dzierżawach państwowych gruntów rolnych

2010-02-15 00:00
Po kilkunastu miesiącach oczekiwania i przepychanek prawnych Rada Ministrów uchwaliła projekt nowych przepisów. Na rynek zostanie „rzuconych” dodatkowych 100 tysięcy hektarów gruntów - informuje Witold Katner z Redakcji Rolnej TVP.pl.

Uchwalony projekt ma na celu prywatyzację części państwowych gruntów rolnych. W ciągu 6 miesięcy od wejścia w życie nowych przepisów Agencja Nieruchomości Rolnych złoży dzierżawcom propozycję oddania 30% gruntów.
W zamian za to będą mogli kupić na własność 500 hektarów dzierżawionego przez siebie gospodarstwa. Przy takiej inwestycji będzie można skorzystać z preferencyjnego kredytu z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, chociaż nisko oprocentowaną pożyczką będzie można sfinansować zakup najwyżej 300 hektarów gruntów.

Ziemie, które wrócą do ANR będą sprzedawane okolicznym rolnikom na ograniczonych przetargach. Raty za nieruchomość państwo rozłoży na 15 lat pod warunkiem wpłaty co najmniej 10% wartości ziemi.

ANR dzierżawi grunty głównie w województwach: dolnośląskim, lubuskim, zachodniopomorskim, pomorskim oraz warmińsko-mazurskim. W rękach dzierżawców znajduje się obecnie 1,8 mln hektarów gruntów.

Umowy dzierżawy najczęściej zawierane są na 10 lat z możliwością przedłużenia na 30. Większość z nich wygaśnie do 2020 roku. Ostatnie umowy wygasną dopiero w 2029 roku.


Więcej na ten temat przeczytasz w informacjach rolniczych Redakcji Rolnej TVP.pl


Źródło: ww6.tvp.pl
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem