Każdego miesiąca dzwonimy do kilkuset firm, aby zapytać o ceny. Korzystaj z naszych informacji.

Kup teraz abonament!

Rośnie bezrobocie na wsi

2011-12-15 00:01
Źródło: tvp.info

Skomplikowane przepisy prawne, gorszy dostęp do kapitału oraz niski poziom infrastruktury utrudniają rozwój przedsiębiorczości na wsi – tak wynika z najnowszego raportu Fundacji Europejskiego Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.
Raport przygotowany przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej opiera się na badaniach pilotażowych wykonanych w województwach małopolskim i mazowieckim. Według jego autorów, mimo unijnego wsparcia, brak pozarolniczych miejsc pracy i źródeł dochodu jest coraz bardziej dotkliwy.

Jako główne przyczyny tej sytuacji, eksperci wymieniają „słabość otoczenia zewnętrznego”, które dostatecznie nie sprzyja powstawaniu małych firm na wsi. Wskazują także błędy w sposobie wspierania takich inicjatyw. Według nich, promowane są rozwiązania, które nierzadko nie są dostosowane do potrzeb mieszkańców wsi. W rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich przeszkadza również nadmierna biurokracja.

Na terenach wiejskich jest zarejestrowanych 24% firm, czyli ponad 900 tysięcy podmiotów gospodarczych. Jednak wskaźnik przedsiębiorczości jest dwukrotnie niższy niż w miastach.

Na wsi jest duże bezrobocie ukryte, szacowane na ponad 900 tysięcy osób. Najwięcej bezrobotnych na terenach wiejskich, jest ich wśród ludzi młodych, do 34 roku życia i wynosi 64%. W ciągu ostatnich lat spada udział zatrudnionych w rolnictwie. 4 lata temu ziemię uprawiało ok. 15% mieszkańców kraju, a już 2 lata temu ok. 13%.

Na rozmiar rzeczywistego bezrobocia na terenach wiejskich ma także wpływ praca w szarej strefie. Zjawisko tzw. pracy na czarno występuje częściej na wsi niż w mieście. Na wsi rozmiary czasu pracy niezarejestrowanej są wyraźnie niższe niż w mieście, ponieważ obejmuje ona na ogół nisko opłacaną działalność usługową, więc zjawisko pracy w szarej strefie wpływa na uzupełnienie dochodów mieszkańców obszarów wiejskich, ale ogranicza w niewielkim stopniu rozmiary bezrobocia.

W latach dziewięćdziesiątych zjawisko bezrobocia dotknęło mieszkańców wsi w wyniku likwidacji PGR-ów zatrudniających około 700 tys. osób, redukcji w przedsiębiorstwach państwowych obejmujących w pierwszym rzędzie ludność dwuzawodową, czyli tzw. chłoporobotników oraz likwidacji wielu nierentownych państwowych i spółdzielczych zakładów pracy na wsi, zajmujących się obsługą rolnictwa – m.in. spółdzielni i kółek rolniczych.

Słowa kluczowe: bezrobocie, wieś
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem