Kontaktujemy się w sprawie cen z kilkuset skupami w całej Polsce. Korzystaj z naszych informacji.

Kup teraz abonament!

Sezon na arbuzy rozpoczęty

2011-06-14 00:00

Na początku sezonu wszystkich owoców i warzyw warto sprawdzać stan dojrzałości produktu. W przypadku arbuzów badamy zawartość ekstraktu refraktometrycznego miąższu. Jego wartość powinna być powyżej 8 st. Brix. Jeśli miąższ jest mało słodki i jasny, pestki są białe, to ekstrakt będzie poniżej wartości minimalnej.

Arbuzy pod względem jakości podlegają unijnej normie ogólnej. Najczęściej dostawcy z Hiszpanii, czy Turcji, deklarują klasę I wg normy EKG/ONZ (treść normy dostępna jest na stronie www.freshquality.pl).
Arbuzy w klasie I mogą mieć następujące wady:
-  nieznaczną wadę kształtu,
-  nieznaczną wadę zabarwienia skórki; jasny kolor arbuza w miejscu, które dotykało ziemi w okresie wzrostu, nie jest   uznawany za wadę,
-  nieznaczne powierzchniowe pęknięcia,
-  nieznaczne otarcia spowodowane urazami mechanicznymi; całkowita powierzchnia zmian nie może przekraczać szesnastej części owocu,
-  łodyga arbuza nie może być dłuższa niż 5 cm.

Według normy EKG/ONZ, wielkość arbuzów ustala się na podstawie masy. Masa minimalna ustalona jest na 1 kg. W przypadku gdy arbuzy prezentowane są w opakowaniach (w tym w skrzyniach o dużej pojemności) różnica między masą najlżejszego i najcięższego owocu w tym samym opakowaniu nie powinna przekraczać 2 kg lub 3,5 kg, jeśli najlżejszy owoc przekracza 6 kg. Ta względna jednorodność masy nie jest obowiązkowa, gdy arbuzy prezentuje się luzem  (bezpośredni załadunek na środek transportu). Dodatkowo w klasie I musi być zachowany jednorodny kształt i kolor skórki arbuzów.

W oznakowaniu oprócz innych informacji, podajemy kolor miąższu, jeśli jest inny niż czerwony, oraz tam gdzie to
stosowne napis „bez pestek”.

Arbuzy transportujemy pod plandeką lub w chłodni (pod warunkiem, że towar został schłodzony przed załadunkiem) w temperaturze 10-12 st. C. Arbuzy są wrażliwe na etylen, oraz tracą bardzo dużo na masie w trakcie magazynowania (nawet do 5%).
 
Artykuł ze zdjęciami w fomacie pdf

Krystyna Szymańska

www.freshquality.pl

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem