Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Sezon na pomarańcze

2010-12-22 00:00
Pomarańcze (Citrus sinensis) są gatunkiem należącym do rodzaju cytrus, a powstały najprawdopodobniej ze skrzyżowania innych cytrusów – pomelo (Citrus Maxima) i mandarynek (Citrus reticulata). Pomarańcze pochodzą z Chin i Wschodniej Azji. Do Europy trafiła w XVI wieku, przywieziona z Indii przez Vasco da Gama. Rozpowszechniona została dopiero około 100 lat temu, a obecnie jest jednym z najpopularniejszych owoców na świecie. Statystyczny Polak zjada rocznie około 1,5 kg pomarańczy.

Pomarańcze są bardzo zdrowymi, a przy tym niskokalorycznymi, owocami. 100 g pomarańczy to zaledwie 44 kcal, a około 2 g błonnika. W pomarańczach znajduje się także sporo witaminy C oraz soli mineralnych. Owoce te są bardzo dobre przy przeziębieniach oraz osłabieniu organizmu. Ciekawostką jest fakt, że pomarańcze polecane są także przez specjalistów od koloroterapii ze względu na energetyczny kolor, który pozytywnie oddziałuje na organizm człowieka, szczególnie zimą, kiedy przeważają wokół kolory biały i szary.

W chwili obecnej istnieje wiele odmian pomarańczy, a do najbardziej znanych, typowo handlowych, należą te z grupy Valencia i Navel (np. Navelina, Navel Late, Washington Navel), ale istnieją również odmiany o czerwonym miąższu jak Tarocco i Morro. Charakterystyczną cechą pomarańczy Navel, od której pochodzi ich nazwa, jest tzw. „ pępek” czyli mała pomarańczka rozwijająca się w obrębie tej właściwiej. Wielkość tego pępka jest oczywiście uzależniona od odmiany i rozwoju owocu, ale w najlepszych jakościowo pomarańczach jest on znikomy. Zbyt duże zniekształcenie owocu z powodu „pępka” dyskwalifikuje go jako owoc dobrej jakości handlowej.

Pomarańcze często przechodzą daleką drogę od plantacji do docelowego klienta i aby utrzymać je w jak najlepszej formie poddawane są różnego rodzaju procesom, m. in. woskowaniu. Pokrywane są woskiem bądź parafiną wymieszaną ze środkami grzybo- i pleśniobójczymi: E 230 (dwufenyl) lub E 232 (ortofenylofenolan sodu). Jednym z popularniejszych środków konserwujących jest również Imazalil, którego nazwę często znajdziemy na etykietach pomarańczy. Tak więc pomarańcze przed obraniem powinniśmy bezwzględnie wyszorować, a po obraniu dokładnie umyć ręce. Warto pamiętać, że zgodnie z unijną normą handlową dla pomarańczy obowiązkowe jest podanie nazwy zastosowanego środka konserwującego. Ponadto na oznakowaniu pomarańczy powinniśmy znaleźć nazwę odmiany, klasę jakości (Ekstra, I lub II), kraj pochodzenia oraz wielkość owoców.

Konsument, jak również handlowiec, który chce sprzedać towar dobrej jakości, przy zakupie pomarańczy powinien kierować się kilkoma zasadami. Najistotniejsza z nich to barwa owocu, który powinien być intensywny. Co prawda słabsze wybarwienie nie zawsze świadczy o tym, że owoc jest niedojrzały, gdyż intensywność barwy owoców jest warunkowana odpowiednimi warunkami klimatycznymi i tak np. zbyt wysoka wilgotność i temperatury mogą powodować słabsze wybarwienie. O dojrzałości owoców cytrusowych, w tym pomarańczy świadczą przede wszystkim zawartość soku i odpowiednia zawartość cukrów oraz stosunek cukrów do kwasów. Niemniej jednak barwa jest na pewno istotnym wyróżnikiem dojrzałości, przede wszystkim dla konsumentów, którzy „kupują oczami”.

Ponadto pomarańcze powinny być przede wszystkim zdrowe, bez śladów zepsucia, grzybów, uszkodzeń przez szkodniki. Owoce powinny być dobrze rozwinięte bez większych zniekształceń, jędrne (o podsuszeniu owoców świadczyć może ich mała masa, jaką możemy wyczuć podnosząc owoc). Skórka pomarańczy nie powinna mieć większych wad typu otarcia, ordzawienia, osrebrzenia, zabliźnione uszkodzenia. Chociaż warto zaznaczyć, że wady powierzchniowe skórki pomarańczy w większości wypadków nie mają większego wpływu na jakość miąższu, ze względu na grubość skórki. Niemniej jednak wady skórki są na pewno ważną cechą, na którą konsumenci zwracają uwagę w pierwszej kolejności.

W okresie od listopada do lata na rynku dostępne są pomarańcze z półkuli północnej, u nas przede wszystkim z Hiszpanii, ale także z Maroka, Włoch. Najpierw jesienią, dostępne do maja, pojawiają się pomarańcze z grupy Navel, lubiane ze względu na dużą słodycz i brak pestek. Późną zimą na rynek trafiają pomarańcze Valenica, dostępne aż do lata, bardziej soczyste, ale nieco kwaśniejsze, doskonałe na sok. W miesiącach letnich aż do jesieni na rynku dostępne są owoce z półkuli południowej – RPA, Urugwaju czy Brazylii. Ze względu na możliwość długiego przechowywania pomarańczy, latem znajdziemy też owoce z Hiszpanii, ale warto wtedy zwrócić uwagę na ich jakość, szczególnie na podsuszenie.


Źródło: fresh-market.pl (KZ)

Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl


Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem