Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Skuteczny środek na przędziorka?

2013-02-15 09:10

Środek Afiku zawiera naturalne polisacharydy zdyspergowane w substancji powierzchniowo czynnej, których roztwór naniesiony na rośliny i żerujące na nich szkodniki wysychając powodują ich unieruchomienie. Szkodniki potraktowane tym preparatem w krótkim czasie giną.

- Ważna jest również sama technika zabiegu i odpowiednie naniesienie produktu na rośliny używając do tego w przypadku np. roślin jagodowych opryskiwaczy z pomocniczym strumieniem powietrza czy belki typu fragaria. Ważna jest również duża dawka cieczy roboczej od 750 do nawet 1000 l/ha – informował na spotkaniu prof. Jan Narkiewicz-Jodko.

- W przypadku omawianego na spotkaniu preparatu Afik, wykazywał on wysoką skuteczność do dwóch tygodni po zabiegu jeśli chodzi o przędziorka chmielowa, obserwowano także niewielkie okresowe ograniczenie roztocza truskawkowca, jednak produkt ten nie jest polecany do zwalczania tego uciążliwego szkodnika – dodała prof. Barbara Łabanowska z IO w Skierniewicach.

Jednak dr Kaziemierz Felczyński, pracownik IO w Skierniewicach, który posiada prywatną kilkuhektarową plantację czarnej porzeczki. Na hektarze tej plantacji na początku maja stwierdził obecność mszyc i około 10 maja zastosował preparat Afik. Preparat ten wykazał zadowalającą skuteczność jeśli został zastosowany na krzewach z niewielkim skręceniem liści, tam gdzie doszło już do zwinięcia liści skuteczność jeśli chodzi o liczbę zwalczonych mszyc był znacznie mniejsza - podaje jagodnik.pl.

A jakie są Wasze doświadczenia z walką z szkodnikami?

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE