Kontaktujemy się w sprawie cen z kilkuset skupami w całej Polsce. Korzystaj z naszych informacji.

Kup teraz abonament!

Spór o dopuszczanie GMO

2010-08-18 00:00
Komisja Europejska szykuje zmiany w zasadach dopuszczania na rynek organizmów genetycznie zmodyfikowanych. Propozycja jest krytykowana zarówno przez zwolenników jak i przeciwników GMO. Ale obecny system autoryzacji też nikomu się nie podoba. - informuje Witold Katner z Redakcji Rolnej TVP.pl

Teoretycznie wszystko jest proste. Najpierw trzeba zbadać czy nowy produkt GMO nie jest szkodliwy dla ludzi i środowiska. Potem unijne instytucje wydają ważną przez 10 lat autoryzację.

Tyle teorii. Praktyka jest taka, że od momentu wejścia w życie tych przepisów Unia Europejska dopuściła do uprawy tylko dwie transgeniczne rośliny: kukurydzę MON 810 oraz ziemniak „Amflora”. Kolejne odmiany czekają w kolejce na autoryzację.

Procedury autoryzacji są długie i potrafią trwać nawet kilkanaście lat. Na przykład ten burak H7-1 czeka na nią od 2000 roku. Najwcześniej szansę na komercyjny wysiew ma w …2016 roku. Dzieje się tak mimo, że w innych krajach świata takie rośliny są już dawno uprawiane.

Jednocześnie w Unii Europejskiej dużo łatwiej jest uzyskać zgodę na import GMO. Obecnie na unijnym rynku jest około 50 transgenicznych produktów. Tylko w zeszłym miesiącu Komisja Europejska wydała pozwolenie na import 6 nowych odmian kukurydzy. Co zresztą ostro skrytykowali ekolodzy.

Krytykowana z każdej strony Komisja Europejska postanowiła zmienić zasady autoryzacji produktów GMO do uprawy. Teraz unijni urzędnicy będą tylko badać czy dany produkt jest bezpieczny, a decyzję o ewentualnej uprawie pozostawią rządom państw członkowskich.

Propozycje Brukseli już skrytykowali zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy GMO. Ich zdaniem doprowadzi to do podziału Europy na pół.

Więcej na ten temat przeczytasz w informacjach rolniczych Redakcji Rolnej TVP.pl

Źródło: ww6.tvp.pl

Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl





Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem