Środki unijne jeszcze później trafią do beneficjentów
W przyszłym roku z budżetu państwa zostanie wyodrębniony budżet środków europejskich. Zmienią się zasady dokonywania płatności dla instytucji realizujących projekty unijne. Unijne środki w I połowie roku mogą być przekazywane z opóźnieniem.
Już w tym roku firmy i inne instytucje korzystające z unijnych dotacji mają duże problemy z utrzymaniem płynności, ponieważ środki z UE trafiają do nich z opóźnieniem. Powodem jest skomplikowana procedura uruchamiania tzw. rezerwy celowej na tego rodzaju płatności.
W przyszłym roku kłopoty przedsiębiorców, którzy opierają budżety na środkach unijnych, mogą być jeszcze większe. Korzystających z dofinansowania z UE, a także instytucje, które dzielą te środki, czeka kolejna rewolucja. Zgodnie z nową ustawą o finansach publicznych, od 2010 roku z budżetu państwa zostanie wyodrębniony budżet środków europejskich i nastąpi zmiana sposobu dokonywania płatności. Obsługę bankową budżetu środków europejskich prowadzić będzie Bank Gospodarstwa Krajowego.
Problem w tym, że bezpośrednio z Ministerstwa Finansów na rachunek BGK będzie trafiać 85 proc. środków, które pochodzą z funduszy UE. 15 proc. wkładu krajowego musi natomiast pochodzić z dotacji celowej. Te środki powinny przechodzić przez budżety samorządów wojewódzkich. A to oznacza, że na konta firm i innych instytucji, które korzystają ze środków unijnych, dotacje muszą płynąć dwoma strumieniami.
Przeczytaj więcej na ten temat: Gazeta Prawna
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl