Kontaktujemy się w sprawie cen z kilkuset skupami w całej Polsce. Korzystaj z naszych informacji.

Kup teraz abonament!

Standard GLOBALGAP

2008-02-01 00:00

W dniach 6-7 września 2007 r. odbyła się VIII konferencja EUREPGAP w Bangkoku, na której podjęto decyzję o zmianie nazwy i logo standardu EUREPGAP na GLOBALGAP.

Nowa wersja standardu

Nowa wersja EUREPGAP Integrated Farm Assurance ver. 3.0 obowiązuje od marca 2007 r. Doświadczenia zebrane w ciągu 10 lat funkcjonowania standardu, wyniki ponad 100 tys. auditów, 2-letnia dyskusja z ponad 500 ekspertami, wśród których byli przedstawiciele producentów, handlowców, detalistów, organizacje rządowe oraz pozarządowe z 56 krajów posłużyły jako baza do nowelizacji wymagań standardu.

Projekt nowelizacji przedstawiono i omówiono na corocznej konferencji, która odbyła się we wrześniu 2006 r. w Pradze. Przedstawiciele organizacji producenckich, dystrybutorów, handlowców, firm szkoleniowych oraz jednostek certyfikujących dyskutowali nad koniecznymi zmianami, a przyjęta wersja standardu znalazła się na stronie www.eurep.org już w połowie lutego 2007 r. Certyfikacja według starej wersji 2.1 może odbywać się do 31 grudnia 2007 roku, a wszystkie certyfikaty wydane zgodnie z nią zachowują ważność do 30 grudnia 2008 r.

Polska Techniczna Grupa Robocza ds. EUREPGAP

Idea zawiązania takiej grupy narodziła się na konferencji w Pradze. W dniu 17.11.2006 odbyło się pierwsze spotkanie robocze, a 6 lutego 2007 została podpisana oficjalna deklaracja członkowska Polskiej Technicznej Grupy Roboczej EUREPGAP (PTGR).

W chwili obecnej na świecie istnieje 15 takich grup roboczych. Polska grupa jest wielodyscyplinarna, a w jej skład wchodzą przedstawiciele sieci handlowych (Metro, Tesco, Carrefour), producentów owoców i warzyw (m.in. grup producenckich Agrisad, Malus), organizacji szkoleniowo-doradczych (Centrum HACCP, Fresh Mazovia), jednostek certyfikujących (TUV NORD, PNG, AQS), jednostek naukowych (ISiK), laboratoriów akredytowanych (Silliker). Gospodarzem PTGR jest Metro Group. Działalność PTGR jest wspierana przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Polskie Centrum Akredytacji. Wszyscy członkowie grupy działają na zasadach wolontariackich. Lista członków PTGR jest otwarta.

PTGR ma za zadanie przede wszystkim propagowanie wymagań EUREPGAP wśród producentów rolnych; tłumaczenie standardu na język polski, przygotowanie przewodnika do interpretacji wymagań standardu w warunkach polskiego rolnictwa. W pierwszej kolejności grupa działa w zakresie produkcji owoców, warzyw, grzybów i ziemniaków.

Więcej: www.centrumhaccp.pl oraz www.globalgap.org

Źródło: fresh-market.pl (ksz) 

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem