Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Stanowisko Członków Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS)

2008-11-04 00:00

Producenci zagęszczonych soków owocowych zrzeszeni w Stowarzyszeniu Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS) w pełni rozumieją trudną sytuację polskich sadowników, spowodowaną niskimi cenami jabłek przemysłowych w bieżącym sezonie produkcyjnym.

Na trudną sytuację na polskim rynku koncentratu jabłkowego wpływają zarówno czynniki krajowe, jak i uwarunkowania międzynarodowe. Sytuacja na rynku wiąże się z globalną nadprodukcją koncentratu jabłkowego oraz spadkiem spożycia soków w całej Europie, kosztem zwiększenia spożycia różnych napojów ze znacznie mniejszym udziałem soku w składzie.

W efekcie doprowadziło to do obniżenia cen polskiego koncentratu jabłkowego na rynkach światowych do poziomu około 600-650 Euro/tonę (stan na koniec października 2008r). Niemożliwe jest analizowanie rynku polskiego bez brania pod uwagę uwarunkowań rynku światowego,
w przypadku gdy około 90% koncentratu jabłkowego jest eksportowane, a Polska zajmuje co prawda drugie miejsce, jako producent, ale produkuje 5-cio krotnie mniej koncentratu jabłkowego w stosunku do Chin.

Wielkość średniej produkcji koncentratu jabłkowego w Polsce, wynoszącej około 200 tys. ton w porównaniu ze światową produkcją koncentratu jabłkowego, wynoszącą około 2 300 000 ton (szacunek za 2007 rok), oraz szacowaną nadprodukcją na rynku światowym na poziomie kilkuset tysięcy ton, wyraźnie pokazuje, że znaczenie polskich producentów maleje
i nawet duże spadki produkcji nie wpłyną na niedobór koncentratu jabłkowego na rynku światowym.

Dlatego też, we wspólnym interesie zarówno Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jak i sadowników i przetwórców jest utrzymanie konkurencyjności i drugiego miejsca jako światowego producenta koncentratu jabłkowego, co nie będzie łatwe z uwagi na rosnącą konkurencję w Europie (np. Ukraina, Mołdawia, Turcja) oraz na świecie. A temu na pewno nie sprzyjają wzajemne oskarżenia i drastyczne działania w postaci blokad zakładów przetwórczych. Jednocześnie chcielibyśmy zwrócić uwagę na brak analizowania przez środowisko sadowników rynku jabłek deserowych, które są produkowane praktycznie we wszystkich sadach wielkotowarowych, a jabłka przemysłowe stanowią jedynie odsort nie spełniający wymagań jakościowych jabłka deserowego oraz jego nadprodukcję.

Mając powyższe na uwadze, kategorycznie protestujemy przeciw zapowiedziom Związku Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej o wznowieniu akcji protestacyjnych w postaci blokad zakładów przetwórczych od dnia 1 listopada 2008r.

Oświadczenie Związku Sadowników RP w „Apelu do sadowników w całej Polsce” o zapowiedziach totalnej blokady wywozu koncentratu z zakładów, jak również blokady samych zakładów, zmierza do pełnego paraliżu działalności gospodarczej tych zakładów, co jest bezprawne. Szantaż i przemoc nie są drogą porozumiewania się i rozwiązywania narosłych w całej branży sadowniczej i przetwórczej problemów i prowadzą jedynie do eskalacji napięć i wymiernych strat ekonomicznych po obu stronach konfliktu.

Nie doprowadzą natomiast do rozwiązania zaistniałej trudnej sytuacji. Dodatkowo kierowanie pisma do Komisarz ds. Rolnictwa w UE Mariann Fisher – Boel, pokazujące przetwórców jako monopolistów wykorzystujących swoją pozycję, jest nie tylko stronnicze, nieprawdziwe,
ale również szkodliwe dla całej branży rolno - spożywczej. A niesprawiedliwe opinie, że pomoc krajowa i unijna została niewłaściwie wykorzystana i doprowadziła jedynie do przewagi na rynku jest poważnym oskarżeniem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o brak kontroli i niewłaściwie przyjętych i wdrożone procedury, z czym my się absolutnie nie zgadzamy.

Stanowczo protestujemy przed kierowaniem tego typu oświadczeń na forum Komisji Europejskiej.
Nie zrozumiałe jest dla nas ciągłe oskarżanie przetwórców i podejmowanie prób zmuszenia ich do postępowania wbrew zasadom wolnego światowego rynku, przy braku aktywności Związku Sadowników RP odnośnie podjęcia efektywnych działań systemowych, w tym starań umożliwienia rozpoczęcia procedury anty-dumpingowej przeciwko importowi z Chin na teren UE, wprowadzenie przez KE ceny minimalnej na koncentrat jabłkowy lub też innych działań. Pozwoliłoby to na podniesienie rentowności europejskiego koncentratu jabłkowego, w tym polskiego, co w efekcie doprowadziłoby do wzrostu cen jabłek przemysłowych. Brak jest również efektywnych starań Związku Sadowników RP odnośnie umożliwienia eksportu owoców i warzyw, w tym jabłek do Rosji, gdyż zgodnie z naszymi informacjami nie ma możliwości uzyskania wymaganych zezwoleń na import tych owoców do Rosji.

Stowarzyszenie KUPS dodatkowo oświadcza, że:

  • Rozpoczęcie blokad zakładów i rozbudzanie wśród sadowników nierealnych na dzień dzisiejszy nadziei, spowoduje dalszą zapaść rynku polskiego koncentratu jabłkowego na rynkach światowych.
  • Brak możliwości sprzedaży koncentratu jabłkowego, uniemożliwi firmom uregulowanie płatności dostawcom za już dostarczony surowiec (jabłka przemysłowe).
  • Dalsze blokady mogą doprowadzić do bankructwa firmy przetwórcze, powodując w następnych latach nadpodaż jabłek i tym samym dalszy spadek ich ceny, co w efekcie będzie musiało prowadzić do likwidacji sadów.
  • Bezprawne i przestępcze działania organizatorów protestów polegające na blokowaniu ruchu towarowego i osobowego w zakładach, w konsekwencji doprowadzą do licznych procesów cywilnych o odszkodowania za olbrzymie poniesione straty, których zakłady będą dochodzić z pełną konsekwencją i determinacją.

    Zdajemy sobie sprawę z konieczności podjęcia efektywnej współpracy celem przetrwania trudnego okresu zarówno przez sadowników i przetwórców. Widzimy również konieczność restrukturyzacji polskiego sadownictwa celem zapewnienia surowca przemysłowego w odpowiedniej ilości i jakości oraz w cenie gwarantującej utrzymanie konkurencyjności polskiego koncentratu jabłkowego na rynkach światowych. Deklarujemy również wymianę doświadczeń w zakładaniu typowych sadów przemysłowych.

    Biorąc pod uwagę powyższe argumenty, Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS) stoi na stanowisku, że należy niezwłocznie podjąć wysiłek wypracowania rozwiązań systemowych w branży owocowo – warzywnej, o co apelujemy do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Związku Sadowników RP, Związku Polskich Sadowników oraz innych organizacji branżowych. Natomiast kategorycznie sprzeciwiamy się bezprawnemu blokowaniu zakładów przetwórczych.


    Dodatkowych informacji udziela:

    Stowarzyszenie „Krajowa Unia Producentów Soków”
    ul. Rakowiecka 36 lok. 340, 02-532 Warszawa
    tel. 0 22 606 38 63
    tel./fax. 0 22 646 44 72
    b.groele|kups.org.pl| |b.groele|kups.org.pl


Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem