Każdego miesiąca dzwonimy do kilkuset firm, aby zapytać o ceny. Korzystaj z naszych informacji.

Kup teraz abonament!

Stare odmiany powracają do łask

2007-10-05 00:00

Społeczny Instytut Ekologiczny przeprowadził inwentaryzację w 16 ogrodach klasztornych. Odnaleziono pojedyncze stare, ale w świetniej kondycji drzewa dawnych, dziś rzadko spotykanych odmian.

Przeprowadzono także badania ankietowe. Z ankiety rozesłanej do ponad 500 klasztorów wynika, że wiele ogrodów zostało zdewastowanych przez użytkujące je PGR; wiele ogrodów zlikwidowano, ponieważ nie ma się nimi kto opiekować; w wielu wycięto stare sady, na ich miejsce posadzono nowoczesne odmiany w nadziei, że dadzą one szybko owoce i nie będą uciążliwe.

Z ankiety wynika także, że mały ogród znajduje się w 30%, a duży ogród - w 5% klasztorów. W 3% z nich ogród jest zaniedbany z powodu braku rak do pracy, a w 5% - zachowały się stare drzewa owocowe.

W szkółce w miejscowości Kruszewo (woj. Mazowieckie) posadzono 3000 podkładek jabłoni, gruszy i wiśni. W lipcu i sierpniu bieżącego roku podkładki zostały zaokulizowane zrazami pobranymi z drzew owocowych dawnych odmian. Jesienią przyszłego roku drzewka te zostaną posadzone w sadach klasztornych, stając się początkiem nowych sadów.

Przeprowadzono ponadto warsztaty w 10 klasztorach. Tematy wykładów dotyczyły przede wszystkim wyboru miejsca na nowy sad, sposobu sadzenia i pielęgnacji w pierwszych latach wzrostu. Równie istotne było przekazanie wiedzy o znaczeniu drzew wysokopiennych w krajobrazie i przyrodzie, ochronie dzikich pszczół oraz uprawianych w regionie odmianach.

Wykład teoretyczny był połączony z praktycznym pokazem okulizowania drzewek oraz prześwietlania koron w starych drzewach. Wiele miejsca na warsztatach poświęcono na omówienie ekologicznych metod prowadzenia sadu oraz zasad rolnictwa ekologicznego.


Źródło: fresh-market.pl na podstawie materiałów Społecznego Instytutu Ekologicznego

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem