Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Szkodniki na owocach i warzywach

2011-03-27 00:00

We wszystkich normach handlowych wśród wymagań minimalnych jest stwierdzenie praktycznie wolne od obecności szkodników i uszkodzeń spowodowanych przez szkodniki. Co to oznacza dla kontrolera jakości? Czy jeśli znajdziemy jednego ślimaka w kapuście to towar nie nadaje się do obrotu? Który szkodnik jest niebezpieczny z powodu bezpieczeństwa żywności ? Postaram się krótko omówić problem.

Pierwsza sprawa to czy szkodnik jest żywy? Jeśli znajdziemy w transporcie żywego ślimaka, gąsienicę czy owada to pamiętajmy, że szkody mogą być duże. Żywy szkodnik żeruje, wydala i składa jaja. Ślady jego obecności będą coraz większe i taki towar nie nadaje się do przechowywania (oczywiście do obrotu również). Znalezienie pojedynczych egzemplarzy żywych szkodników może oznaczać konieczność utylizacji całej partii towaru. Wszystko zależy jaki to szkodnik. Jeśli stwierdzimy niewielką obecność mszyc, biedronek, czy innych nie podlegającego kwarantannie fitosanitarnej owadów można wprowadzać towar do obrotu. Jeśli tym szkodnikiem będzie np. szczur to cała partia musi być poddana utylizacji.

Znalezienie szkodników martwych daje gwarancję, że ślady nie będą się powiększać.

Szkodniki pozostawiają odchody, nakłuwają powierzchnię owoców lub warzyw. Interpretacja norm pokazuje jakie ślady są dopuszczalne i w której klasie jakości.
 

                         
Fot 1. Ślady po szkodnikach na cytrynach                              Fot 2. Żywy ślimak w kapuście
 
Normy na temat śladów szkodników:
1.  Norma na sałaty dopuszcza obecność niewielkich śladów szkodników na liściach zewnętrznych, ale tylko w klasie II.
2. Norma na jabłka i norma na gruszki dopuszcza, w ramach tolerancji jakościowej dla klasy II, 2 proc. owoców z obecnością szkodników i uszkodzeń miąższu przez szkodniki.
3. Wszystkie normy dopuszczają obecność śladów po szkodnikach w ramach tolerancji jakościowej dla klasy II (10 proc.), pod warunkiem, że nie dyskwalifikują one towaru pod względem przydatności do spożycia np. odchody i ślady żerowania larw wewnątrz główki kapusty.  
 
                     

Fot 3. Odchody szczura w sałacie                                      Fot 4 . Żywa gąsienica na selerze naciowym
 
Artykuł w formacie pdf


Krystyna Szymańska
www.freshquality.pl



Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem