Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Szlaban na pestycydy dla ochrony pszczół

2013-05-02 09:47

Za wprowadzeniem zakazu używania neonikotynoidów, którymi od jakiegoś czasu spryskiwano rośliny chętnie wybierane przez pszczoły, oddało głos piętnaście państw.

Takie rozwiązanie od dawna popierał również brytyjski dziennik The Independent. Gazeta zauważa jednak, iż Wielka Brytania głosowała przeciw. Powód? Londyn przekonywał, że wprowadzenie zakazu nie opiera się na naukowych dowodach.

- Ponad trzydzieści niezależnych od siebie badań naukowych wskazało na istnienie związku pomiędzy obecnością neonikotynoidów a spadającą populacją pszczół. Dodaje również, że nowe regulacje wprowadzono, „opierając się o sporządzony na początku roku raport Europejskiegi Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Wynika z niego, że pestycydy są zagrożeniem dla zdrowia pszczół - zwraca uwagę dziennik The Independent.

The Times zauważa, że dwuletnia przerwa w stosowaniu kontrowersyjnych chemikaliów pomoże zdaniem gazety ustalić, co właściwie dzieje się z populacją pszczół.

- Moratorium pozwoli nam się przekonać, czy pod nieobecność neonikotynoidów liczebność populacji pszczół wróci do normy. Ponadto będziemy mogli dokładnie zbadać również i inne czynniki, które mogą mieć ewentualny wpływ na zmniejszanie się liczby pszczół. W efekcie wypracować będzie można skuteczną strategię odtworzenia ich populacji - pisze w komentarzu redakcyjnym The Times.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE