Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Tuta Absoluta - groźny szkodnik pomidorów

2009-09-30 00:00
Tuta Absoluta (skośnik pomidorowy) jest nowym szkodnikiem, który bardzo szybko rozprzestrzenia się na obszarze śródziemnomorskim, a jego obecność stwierdzono już także w Holandii i Wlk. Brytanii. Tak więc jest bardzo prawdopodobne, że rozprzestrzeni się w Europie północnej w przeciągu roku.

Szkodnik pochodzi z Ameryki Południowej i uważa się, iż przybył na Majorkę 2 lata temu wraz z materiałem roślinnym. Wcześniej szkodnik nie był widziany w Europie. Tuta Absoluta jest głównie szkodnikiem pomidora, choć roślinami żywicielskimi mogą być też ziemniaki, bakłażany i inne rośliny z rodziny psiankowatych.

Dorosły osobnik Tutat Absoluta składa do 250 jaj pod liśćmi i na szypułkach. Jaja wielkości ok. 0,35 mm mają biało-kremową do żółtej barwę. Po 4-6 dniach pojawiają się larwy o kremowej barwie i czarnej główce, które wędrują do owocu powodując uszkodzenia, których często konsekwencją jest choroba grzybicza. Stadium larwalne trwa 10-15 dni, a poczwarka ma brązowy kolor. Dorosły osobnik w postaci motyla ma szaro srebrzyste zabarwienie. Cykl życia szkodnika od jaja do dorosłego osobnika wynosi 30-40 dni.

Szkodnik jest szczególnie groźny dla upraw polowych. W skrajnych przypadkach może uszkodzić 100% uprawy. W krajach śródziemnomorskich szkodnik może przetrwać okres zimowy we wszystkich postaciach. Natomiast w Europie północnej raczej nie będzie zdolny przetrwać zimy na zewnątrz.

W zawiązku z dużym zagrożeniem rozprzestrzenienia się Tuta Absoluta w innych krajach konieczne jest przede wszystkim staranne kontrolowanie przesyłek pomidorów importowanych np. z Hiszpanii czy Maroka, gdzie szkodnik ten już występuje. W miejscach rozładunku należy umieszczać pułapki feromonowe.

Z kolei producenci pomidorów powinni mieć wprowadzony plan działania w przypadku pojawienia się szkodnika. Przede wszystkim konieczna jest częsta kontrola upraw i wczesna identyfikacja szkodnika. W przypadku upraw szklarniowych należy też stworzyć fizyczną barierę dla szkodnika w postaci np. podwójnego wejścia. Do monitorowania obecności szkodników powinny być wykorzystywane pułapki feromonowe.

Do zwalczania biologicznego można zastosować Bacillus Thuringiensis, ale jest on efektywny jedynie dla larw szkodników, a nie dla dorosłych osobników.

Więcej informacji na temat Tuta Absoluta wraz ze zdjęciami można znaleźć na stronach:
http://www.russellipm-agriculture.com/insect.php?insect_id=89  
http://www.tutaabsoluta.com/  

oraz w ulotkach opracowanych przez Instytut Ochrony Roślin:
http://www.ior.poznan.pl/index.php?strona=436
http://www.ior.poznan.pl/index.php?strona=462


Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem