Kontaktujemy się w sprawie cen z kilkuset skupami w całej Polsce. Korzystaj z naszych informacji.

Kup teraz abonament!

Urzędowa kontrola jakości

2008-07-11 00:00

Zgodnie z planem kontroli Inspekcji JHARS przeprowadzono kontrolę w zakresie jakości handlowej świeżych owoców i warzyw. Wyniki tej kontroli wykazały szereg nieprawidłowości w zakresie jakości handlowej świeżych owoców i warzyw.

Poziom stwierdzonych nieprawidłowości podczas kontroli przeprowadzanych w kolejnych latach ma tendencję spadkową, ale ciągle jest wysoki. Procent partii owoców i warzyw niezgodnych z normami handlowymi UE kształtował się następująco: w 2005 roku wynosił 31 proc., w 2006 roku 23 proc., w 2007 roku 19 proc., a w I kwartale 2008 roku 20 proc. Rynek wewnętrzny świeżych owoców i warzyw wymaga ciągłej kontroli, aby konsument otrzymał w sieci sprzedaży produkt dobrej jakości, tj. zgodnej z wymaganiami norm handlowych.

Kontrola obejmowała głównie partie owoców i warzyw oferowanych do sprzedaży  w hurtowniach, centrach dystrybucyjnych i na giełdach tj. 94 proc. wszystkich skontrolowanych. Na podstawie wyników kontroli można wyciągnąć wniosek, że w hurtowniach i centrach dystrybucyjnych owoce i warzywa  w mniejszym stopniu nie spełniały wymagań w zakresie: wymagań minimalnych, deklarowanej klasy jakości, czy wymagań dotyczących wielkości, niż wymagań dotyczących znakowania. Procentowy udział partii zakwestionowanych  w zakresie znakowania  w stosunku do wszystkich skontrolowanych partii był znacznie wyższy i wynosił 17proc. Natomiast np. poziom procentowy niespełnienia wymagań minimalnych kształtował się na poziomie proc. Stwierdzone nieprawidłowości w zakresie znakowania  dotyczyły głównie partii bez jakiegokolwiek oznakowania, a także braku w oznakowaniu: charakterystyki jakościowej oraz wymaganych specyfikacji handlowych, kraju pochodzenia, cech identyfikacyjnych i oznakowania w języku polskim partii pochodzących  z UE i krajów trzecich.

Jakość handlowa warzyw byłą częściej kwestionowana (zakwestionowano 29 proc. ze wszystkich skontrolowanych partii warzyw), niż jakość handlowa owoców (zakwestionowano 17 proc. ze wszystkich skontrolowanych  partii owoców). Należy również zaznaczyć, że partie gatunków pochodzenia krajowego były częściej kwestionowane niż partie gatunków pochodzących z krajów UE i krajów trzecich.

W związku z powyższym, celowy jest ciągły nadzór nad rynkiem wewnętrznym świeżych owoców i warzyw pochodzenia krajowego jak i z UE,  czy krajów trzecich,  gatunków w sezonach największej podaży.

Źródło: www.ijhar-s.gov.pl (ksz)

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem