Kontaktujemy się w sprawie cen z kilkuset skupami w całej Polsce. Korzystaj z naszych informacji.

Kup teraz abonament!

Uwaga na wszystkożerne rolnice

2008-08-05 00:00

W ostatnich latach w Polsce obserwuje się bardzo liczne występowanie rolnic. Szkodnik ten jest motylem należącym do rodziny sówkowatych. W ramach podrodziny rolnic występuje szereg gatunków.

Dorosłe owady to duże motyle najczęściej o szarobrunatnym zabarwieniu i rozpiętości skrzydeł 25-40 mm. Gąsienice dorastają do 55 mm, są zazwyczaj ciemne (brązowe, oliwkowo-brunatne, szarozielone). Motyle są raczej nieszkodliwe, żywią się nektarem, rosą i wyciekającymi sokami roślinnymi. Gąsienice to polifagi, żywią się zarówno roślinami rolniczymi, warzywniczymi, a nawet sadowniczymi. Wygryzają tunele w korzeniach, uszkadzają pędy, zgryzają całe młode rośliny. Ponadto infekują rośliny mikroorganizmami.

Gąsienice zimują w glebie na głębokości ok. 25 cm. Wiosną wychodzą z gleby i żerują na młodych roślinach do połowy maja, po czym przepoczwarzają się pod powierzchnią gleby. Na początku czerwca pojawiają się motyle nocne, których samice składają ok. 2000 jaj (do gleby lub na rośliny). Młode gąsienice żerują w dzień na liściach, starsze żerują w nocy. U niektórych gatunków rolnic występuje również drugie pokolenie.

Rolnice potrafią dokonać prawdziwego spustoszenia na młodych plantacjach warzyw i okopowych. Na plantacjach starszych nie niszczą plonu całkowicie, jednak obniżają jego wartość handlową. Na polach gdzie licznie występują rolnice glebę należy kultywatorować oraz stosować głęboką orkę, najlepiej w okresie przed wystąpieniem przymrozków. Jest to bardzo dobry sposób na zniszczenie zimujących gąsienic rolnic, jak również innych szkodników glebowych.

Innym sposobem jest przedsiewne stosowanie preparatów doglebowych. Doraźnie można stosować preparaty w okresie wegetacji (np. Nurelle D 550 EC, Decis 2,5 EC). Ze względu na nocny tryb życia rolnic zabiegi chemiczne należy wykonywać po zmroku, kiedy gąsienice wyjdą spod powierzchni na żer.

Jacek Jatczak

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem