Kontaktujemy się w sprawie cen z kilkuset skupami w całej Polsce. Korzystaj z naszych informacji.

Kup teraz abonament!

Warto korzystać z doradztwa

2010-06-15 00:00
Rolnicy, którzy poważnie podchodzą do pozyskiwania pieniędzy z dotacji unijnych, są zmuszeni do poważnego traktowania unijnych wymogów. Tu urzędnicy są nieubłagani, ale ci rolnicy, którzy nadążają za unijnymi wymogami wiedzą, że się to opłaca i jest jedynym sposobem na pozyskiwanie dopłat. – informuje Polska Dziennik Bałtycki: Dodatek

Jednym z takich wymogów jest dostosowanie się do tzw. zasady wzajemnej zgodności (cross compliance). W jej myśl, wysokość uzyskiwanych płatności bezpośrednich zależy od spełnienia przez jej adresatów określonych wymogów. W Polsce od 1 stycznia 2009 roku obowiązują wymogi dotyczące identyfikacji i rejestracji zwierząt oraz ochrony środowiska naturalnego. Od przyszłego roku wdrażane mają być wymogi dotyczące zdrowia publicznego, zdrowia zwierząt (w tym zgłaszania niektórych chorób), zdrowotności roślin oraz dobrostanu zwierząt. W przypadku nieprzestrzegania przez rolników wymagań, płatności bezpośrednie są redukowane proporcjonalnie do naruszeń. Co roku pewien procent gospodarstw rolnych poddawany jest kontroli pod kątem spełniania wymagań zasady wzajemnej zgodności. Aby ułatwić producentom rolnym przystosowanie gospodarstw do wymogów zasady wzajemnej zgodności wprowadzono działanie „Korzystanie z usług doradczych przez rolników i posiadaczy lasów".

Realizacja tego działania nie jest pustym podążaniem za spełnieniem zachcianek unijnych urzędników. Pozwala także na zdobycie wiedzy z zakresu rolnictwa i uprawy leśnej. Korzystanie z usług doradczych ma zatem na celu, poza doprowadzeniem do całkowitego dostosowania gospodarstwa, doprowadzenie do zwiększenia konkurencyjności i dochodowości gospodarstw rolnych i leśnych. Efektem jest także poprawa w zakresie ochrony środowiska naturalnego oraz bezpieczeństwa pracy.

O pomoc w ramach tego działania zwracać się można do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARMiR). Dotyczyć może ona osób fizycznych, prawnych oraz jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej. Dofinansowania nie uzyskają np. osoby, którym ARiMR przyznała już w drodze decyzji rentę strukturalną. Wnioskodawca który zwraca się do ARMiR z wnioskiem o dotowanie usług doradczych, musi być oczywiście rolnikiem lub uprawiać las i otrzymywać płatności bezpośrednie. Musi on także dołączyć do wniosku umowę na doradztwo, która zawiera przynajmniej usługę kompleksowej oceny gospodarstwa rolnego w zakresie spełniania wymogów wzajemnej zgodności i usługę polegającą na ocenie gospodarstwa w zakresie spełniania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Jeśli pomoc zostanie przyznana, z usług doradczych trzeba skorzystać w ciągu roku. Podobne wymogi dotyczą posiadaczy lasów, którzy potrzebują doradztwa. Pokrywanych jest 80 proc. kosztów doradztwa. W celu skorzystania z usług doradczych zgłosić się należy do ośrodka doradztwa rolniczego, izby rolniczej lub podmiotu, który uzyskał akredytację ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Źródło: za Polska Dziennik Bałtycki: Dodatek

Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem