Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Marchew i pomidory chronią przed słońcem

2013-08-01 14:41

Pomidory, marchew, morele i inne warzywa bogate w karotenoidy mają działanie ochronne, co zostało już potwierdzone przez wiele badań dotyczących różnych chorób przewlekłych, w tym raka, chorób układu sercowo-naczyniowego i zwyrodnienia plamki żółtej. Lato dostarcza kolejnych powodów, by wspomnieć o karotenoidach, w szczególności likopenie (dzięki któremu pomidor jest czerwony) i beta-karotenie (nadającemu żółto-pomarańczowy kolor marchwi i moreli), ponieważ są one jednym z głównych elementów obronnych stosowanych przez skórę w celu przeciwdziałania szkodliwemu działaniu promieniowania słonecznego.

Uczeni postanowili odpowiedzieć na pytanie, co wpływa na stężenie karotenoidów w skórze. Kilkakrotnie w ciągu roku badali poziom likopenu i beta-karotenu u dziesięciu zdrowych osób. U każdego uczestnika analizowano również różne czynniki związane z dietą i stylem życia. Karotenoidów było w skórze więcej w okresie letnim i jesiennym w związku z wyższym spożyciem owoców i warzyw. Jednakże odnotowano równocześnie, że obecność określonych czynników (np. zmęczenie, choroby, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu) prowadziła do zmniejszenia poziomu tych substancji.

W naszym organizmie beta-karoten i inne karotenoidy pełnią różnorodne funkcje biologiczne (są prekursorami witaminy A, mają działanie antyoksydacyjne, kontrolują procesy proliferacji i różnicowania komórek) i dlatego wspomniane powyżej czynniki prowadzą do szybkiego wyczerpania rezerw tych związków.

Na poziomie skóry beta-karoten i likopen wykazują działanie fotoochronne (na przykład, neutralizują wolne rodniki pobudzane przez promieniowanie UV i zmniejszają uszkodzenia DNA), zmniejszając w ten sposób ryzyko czerniaka.

Wyniki badań opublikowano w Journal of Biomedical Optics.

Słowa kluczowe: pomidory, marchewka, zdrowie, słońce, morele
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE