Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Wiśnie - to był dobry sezon?

2010-09-16 00:00

Zbiory wiśni nie udały się w całej Europie z powodu zimnej wiosny i początku lata, późniejszych upałów i silnych opadów deszczy. Susza spowodowała, że owoce są małe, a deszcze i słaba ochrona sadów przyczyniły się do nadmiernego rozwoju chorób. Jedynym z większych producentów wiśni, który może mówić o urodzaju jest Turcja, która obecnie sprzedaje wiśnie przetwórcom z krajów UE. - informuje Poradnik Rolniczy

W Polsce minionego sezonu zbioru wiśni, mimo relatywnie wysokich cen wcale nie można uznać za udany. W przedostatnim tygodniu sierpnia zakłady przetwórcze płaciły 2,80 – 3,00 zł/kg za wiśnie do mrożenia i 2,40 – 2,50 zł/kg za wiśnie do tłoczenia. W 2009 r. o tej samej porze wiśnie kosztowały odpowiednio 0,80 zł/kg i 0,60 zł/kg. Zdaniem sadowników w normalnym roku przy dobrym urodzaju tegoroczna cena byłaby bardzo opłacalna, natomiast przy plonie w granicach 10-15 proc. normalnych zbiorów, jak to u niektórych było, cena ta niejednokrotnie nie pokrywała kosztów produkcji. Niskie plony doprowadziły do wysokiej ceny, ale wcale nie podwyższyły dochodu z produkcji.

Zdaniem producentów to nie tylko aura spowodowała tak wysokie tegoroczne ceny. Przyczyną jest także zła polityka zakładów przetwórczych, a przede wszystkim niskie ceny płacone za wiśnie w poprzednich latach. Przy dobrym plonowaniu i przy dobrej jakości owoców, w dwóch poprzednich sezonach sadownicy otrzymywali tylko 0,50-0,70 zł/kg, przy kosztach przekraczających 1 zł/kg. oznacza to ,że musieli dołożyć z własnej kieszeni do zakładów przetwórczych. W tym sezonie wielu producentom zabrakło pieniędzy na ochronę sadów wiśniowych. Sytuacja może byłaby lepsza gdyby sadownicy mieli pewność, ze za owoce otrzymają dobra cenę. Jednak tej pewności nigdy nie mieli i chyba nigdy mieć nie będą. Częściowym rozwiązaniem byłyby umowy kontraktacyjne z ceną minimalną, która gwarantowałaby zwrot nakładów poniesionych na produkcję. W przeciwnym wypadku w przetwórstwie nadal będziemy mieli do czynienia z ogromnymi skokami cenowymi.

W ocenie IERIGŻ tegoroczne zbiory wiśni wyniosły 155 tys. ton w porównaniu ze 189 tys. ton w 2009 r., a więc były jednak lepsze niż to prognozowano na początku.

Źródło: za Poradnik Rolniczy

Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl


Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem