X jubileuszowy Kongres Gmin Wiejskich zakończony
W dniach od 15 do 16 października b.r. w Warszawie odbył się X Kongres Gmin Wiejskich RP. W ciągu dwóch dni obrad Kongresu wzięli udział m.in.: Waldemar Pawlak - Wiceminister, Minister Gospodarki, Katarzyna Hall - Minister Edukacji Narodowej, Marek Sawicki - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Paweł Wypych - Sekretarz Stanu Kancelarii Prezydenta RP, Elżbieta Chojna-Duch -Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów, Krystyna Szumilas - Sekretarz Stanu Ministerstwa Edukacji Narodowej, Olgierd Dziekoński - Podsekretarz Stanu Ministerstwa Infrastruktury, Luc Van den Brande - Przewodniczący Komitetu Regionów Luc Van den Brande. Swoje przesłanie dla uczestników Kongresu przesłali Prezydent RP, Marszałek Sejmu RP i Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.
Jednym z tematów który wzbudził spore kontrowersje była kwestia zmian granic administracyjnych. Wielu z samorządowców ostro sprzeciwiała się zmianom granic w szczególności na korzyść miast.
„Dziś zmiany granic gmin mogą być dokonywane tylko wtedy, gdy istnieje uzasadniona potrzeba państwowa” – powiedział Wicepremier Waldemar Pawlak, poparł tym samym postulaty gmin wiejskich dotyczące zmian w procedurach towarzyszących rozszerzaniu się miast kosztem gmin podmiejskich.
„Coraz więcej miast wybiera sobie do dalszego rozwoju atrakcyjne tereny położone w gminie sąsiedniej. Nic nam do tego, jeśli gmina sąsiednia wyrazi na to zgodę. Niestety zdarzają się sytuacje, kiedy mimo sprzeciwu mieszkańców Rada Ministrów podejmuje decyzję korzystną dla miasta. Nie zgadzamy się na to – argumentował Przewodniczący ZGW RP Mariusz Poznański.
Podobnego zdania był Wicepremier i Minister gospodarki Waldemar Pawlak, który przyznał, że dobrym rozwiązaniem byłoby odejście od przepisu, zgodnie, z którym decyzję o zmianie granicy podejmuje w drodze rozporządzenia Rada Ministrów. „Powinna to być ustawowa ścieżka, która daje gwarancje wszystkim uczestnikom na dojście do porozumienia” – zaznaczył.
Wiele miejsca poświecono też edukacji na obszarach wiejskich. Uczestnicy sprzeciwili się przekazaniu gminom żłobków jako nowego zadania własnego. Zaapelowali także o zmianę zasad wynagradzania nauczycieli oraz ustanowienie standardów oświatowych. Zdaniem Przewodniczącego ZGW RP Mariusza Poznańskiego, w okresie dekoniunktury Rząd i Parlament powinny powstrzymać się przed przekazywaniem gminom nowych zadań, w tym zwłaszcza żłobków.
Przeczytaj więcej na ten temat na stronie Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej
Źródło: www.zgwrp.org.pl
Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl