Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Zasady certyfikowania w integrowanej produkcji

2007-10-25 00:00

W obecnej gospodarce rynkowej, kiedy priorytetem w produkcji rolnej nie jest wyłącznie ilość, lecz przede wszystkim jakość plonu, coraz większe znaczenie zyskują systemy produkcji żywności oparte na zasadach zrównoważonej produkcji.

Dzięki temu konsument zyskuje produkt potencjalnie bezpieczniejszy, a producent większe szanse na zbyt oraz wyższą cenę produktów rolnych. Szczególne znaczenie systemy te odgrywają w produkcji ogrodniczej, gdzie dawki środków chemicznych są najwyższe, a owoce i warzywa są bezpośrednio spożywane.

Jednym z takich systemów jest integrowana produkcja certyfikowana przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Nadzorowana przez PIORiN od 2004 r. zyskała już wielu zwolenników. W skali kraju w 2005 r. chęć produkcji w tym systemie zgłoszono dla ponad 7 tys. upraw i wydano certyfikaty na prawie 19 tys. ha. Z roku na rok zwiększa się obszar upraw oraz liczba gatunków objętych IP. Są to następujące gatunki: borówka wysoka, brzoskwinia i morela, burak ćwikłowy, cebula, grusza, jabłoń, kalafior, kapusta głowiasta, malina, marchew, ogórek gruntowy, ogórek pod osłonami, papryka, pomidor pod osłonami, porzeczka czerwona i czarna, sałata pod osłonami, śliwa, truskawka, wiśnia oraz ziemniaki.

Integrowana produkcja opiera się głównie na:

  • stosowaniu integrowanych metod ochrony roślin;
  • wyeliminowaniu środków ochrony roślin niszczących pożyteczną faunę i florę;
  • uprawie odmian odpornych na choroby i szkodniki;
  • zrównoważonym nawożeniu opartym na analizach gleby;
  • dokładnym dokumentowaniu technologii produkcji.

    Producent chcący uzyskać certyfikat poświadczający prowadzenie produkcji w sposób zgodny z zasadami IP zobowiązany jest:
  • dokonać zgłoszenia w terminie 30 dni przed przewidywanym wznowieniem wegetacji lub siewem, sadzeniem roślin (w najbliższej jednostce PIORiN);
  • ukończyć szkolenie w zakresie integrowanej produkcji;
  • prowadzić produkcję i ochronę roślin według szczegółowych metodyk;
  • spełnić 100% wymagań podstawowych, minimum 50 % wymagań pomocniczych oraz 20% zaleceń zawartych w liście kontrolnej;
  • udokumentować prowadzenie działań związanych z integrowaną produkcją (notatnik IP, zaświadczenia itp.);
  • złożyć wniosek o wydanie certyfikatu po zakończeniu produkcji;

    Część losowo wytypowanych upraw podlega badaniom na pozostałości środków ochrony roślin, metali ciężkich lub azotanów. Jeśli wszystkie kontrole w gospodarstwie producenta zakończą się wynikiem pozytywnym (także badania jakości plonu) PIORiN wydaje certyfikat. Certyfikat wydawany jest na określony zbiór i ważny jest przez okres 12 miesięcy od dnia wydania. Producent, który uzyskał certyfikat może oznakować produkty specjalnym znakiem IP.
    Reasumując integrowana produkcja to nowoczesny system produkcji, którym warto się zainteresować, zarówno będąc producentem, dystrybutorem jak i konsumentem. Wadą systemu jest brak znaczących różnic w cenach oraz ciągle zbyt niskie rozpowszechnienie informacji na temat IP wśród konsumentów. Receptą na pierwszą z nich mogą być planowane dopłaty do gospodarstw produkujących w systemie IP. Natomiast sposobem na wzrost zainteresowania produktami certyfikowanymi może być odpowiednia kampania reklamowa, a co za tym idzie rozpoznawalność znaku IP. Wszak promocja zrównoważonych sposobów produkcji leży w interesie nas wszystkich.

    Zainteresowanych szczegółami zapraszam na stronę www.piorin.gov.pl

    Jacek Jatczak
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem