Kontaktujemy się w sprawie cen z kilkuset skupami w całej Polsce. Korzystaj z naszych informacji.

Kup teraz abonament!

Znakowanie a jakość. Część 1 - specjalne oznakowanie opakowań

2007-10-15 00:00

Zgodnie z przepisami UE, firmy, które gwarantują jednorodny i wysoki poziom zgodności świeżych owoców i warzyw ze standardami jakości handlowej mogą korzystać ze specjalnego oznakowania.

Aby taki znak otrzymać muszą być spełnione określone warunki, między innymi zatrudnienie rzeczoznawcy z zakresu klasyfikacji świeżych owoców i warzyw, przeprowadzanie wewnętrznych kontroli jakości.

Co taki znak praktycznie daje?

Podnosi wiarygodność firmy, daje gwarancję, że towar został przygotowany zgodnie z obowiązującymi przepisami i pewność, że skontrolowano jego jakość.

W Polsce decyzję o stosowaniu specjalnego oznakowania wydaje Wojewódzki Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno–Spożywczych właściwy do miejsca rejestracji firmy. Decyzja jest wydawana na trzy lata i może być przedłużona lub cofnięta.

Poniżej podaję link do strony, gdzie można znaleźć wzór wniosku o wydanie zezwolenia na korzystanie ze specjalnego oznakowania, oraz warunki jakie firma musi spełnić.
http://wijhar-s.bip.org.pl/?tree=8

Inspekcja przeprowadzi kontrolę i wyda decyzję nadając firmie numer, który należy umieścić na opakowaniu wraz ze specjalnym oznakowaniem.

Krystyna Szymańska

Zgodnie z art. 4 ust. 3 rozporządzenia Komisji (WE) Nr 1148/2001 z dnia 12 czerwca 2001 roku, w sprawie kontroli zgodności norm handlowych mających zastosowanie do świeżych owoców i warzyw, Państwa Członkowskie mogą zezwolić podmiotom gospodarczym, na etapie wysyłki gwarantującym jednolity i wysoki stopień zgodności wysyłanych przez nich owoców i warzyw podlegających normom handlowym, na stosowanie wzoru przedstawionego w załączniki III przedmiotowego rozporządzenia, przy etykietowaniu każdego opakowania.

W toku wszczętego na wniosek przedsiębiorcy postępowania w sprawie
”o wydanie zezwolenia na korzystanie ze specjalnego oznakowania opakowań owoców i warzyw” organ rozpatrujący sprawę przeprowadzi
u wnioskodawcy kontrolę mającą na celu poczynienie następujących ustaleń:
1. Czy przedsiębiorca posiada i zna normy UE, które określają wymagania jakości dla owoców i/lub warzyw, będących przedmiotem jego działalności?
2. Czy przedsiębiorca posiada dodatkowe – wewnętrzne dokumenty zawierające wyższe wymagania jakości handlowej dla owoców i warzyw w odniesieniu do wymagań zawartych w normach UE?
3. Czy przedsiębiorca zatrudnia rzeczoznawcę/rzeczoznawców do ustalania klas jakości owoców i warzyw?
4. Czy rzeczoznawcy uczestniczą w szkoleniach specjalistycznych dotyczących kontroli jakości owoców i warzyw organizowanych przez WIJHARS?
5. Czy przedsiębiorca wdrożył system wewnętrznej kontroli ilości i jakości owoców
i warzyw ?
6. Czy etapy, w których przedsiębiorca przeprowadza kontrolę zapewniają że partie owoców i warzyw przygotowanych do wprowadzenia do obrotu odpowiadają wymaganiom norm jakości handlowej UE? Na jakich etapach przedsiębiorca przeprowadza kontrole jakości owoców i warzyw ?
7. Czy przedsiębiorca posiada sprzęt do przygotowania i pakowania owoców l/lub warzyw?
8. Czy przedsiębiorca prowadzi monitoring temperatury i wilgotności względnej
w pomieszczeniach w których są przechowywane owoce i warzywa? Jak często przedsiębiorca prowadzi pomiary temperatury i wilgotności względnej?
9. Czy przedsiębiorca posiada sprzęt niezbędny do przeprowadzenia kontroli jakości owoców i/lub warzyw, a w szczególności do określania stopnia dojrzałości (refraktometr) i wielkości, twardości (penetrometr)?
10. Czy system kontroli wewnętrznej wdrożony u przedsiębiorcy jest dostosowany do systemu kontroli o którym mowa w zał. IV do rozporządzenia Komisji Nr 1148/2001?
11. Czy system wewnętrznej kontroli umożliwia identyfikację poszczególnych partii pochodzących od różnych producentów/ dostawców ?
12. Czy wyniki kontroli każdej partii dostarczonej do przedsiębiorcy i partii przygotowanej do wysyłki są systematycznie zapisywane w wersji elektronicznej lub papierowej?
13. Czy partia owoców i warzyw odpowiada definicji partii określonej w załączniku
nr IV do rozporządzenia Komisji Nr 1148/2001?
14. Czy przedsiębiorca opracował plan pobierania próbek owoców i warzyw?
15. Czy wystąpiły przypadki kiedy owoce i warzywa nie odpowiadały wymaganiom norm jakości handlowej? Jak często miały miejsce takie sytuacje?
16. Czy przedsiębiorca ma opracowany tryb postępowania w przypadku kiedy owoce
i warzywa nie odpowiadają wymaganiom jakości handlowej? Jakiego rodzaju
środki naprawcze stosuje przedsiębiorca w celu wyeliminowania stwierdzonych niezgodności?
17. Czy wystąpiły przypadki kiedy WIJHARS lub właściwe służby w Państwach UE wystawiły protokoły niezgodności na owoce i warzywa wprowadzane do obrotu lub przygotowane do wysyłki?
18. Czy przedsiębiorca monitoruje w owocach i warzywach pozostałości: środków ochrony roślin, metali ciężkich, mykotoksyn? Z jaką częstotliwością wykonuje badania w tym zakresie i jaka jednostka wykonuje te badania?
19. Czy z przedstawionej przez przedsiębiorcę dokumentacji wynika, że właściwe służby kontrolne stwierdziły w próbkach owoców i warzyw przekroczenia pozostałości środków ochrony roślin?
20. Jak często miały miejsce przypadki przekroczenia pozostałości ww. substancji
w próbkach owoców i warzyw? Jakie środki naprawcze przedsiębiorca stosował
w takiej sytuacji?
21. Czy przedsiębiorca znakuje owoce i warzywa zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami UE i krajowymi?
22. Czy przedsiębiorca ma wydzielone miejsce do kontroli jakości handlowej świeżych owoców i warzyw?

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem