Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Niedziela 23 luty 2020. Od wczoraj dodano 1648 ceny w 15 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Włochy – deszcze zaszkodziły uprawom owoców

Czereśnie
  |   Źródło:
We Włoszek, w skutek ulewnych opadów deszczu bardzo ucierpiały zbiory czereśni, moreli i truskawek, wynika z informacji portalu east-fruit.com.

Najzimniejsza i najbardziej deszczowa wiosna w historii włoskich obserwacji meteorologicznych jest jednym z głównych tematów informacyjnych w kraju. Oprócz ogromnych strat gospodarczych z powodu utraty więcej niż jednego miesiąca sezonu turystycznego, rolnicy są również bardzo zaniepokojeni, ponieważ Włochy są jednym z największych eksporterów produktów rolnych, zwłaszcza owoców i warzyw.

Jak informuje portal EastFruit, według uczestników włoskiej branży owocowej największe straty, jak  dotychczas ponieśli producenci czereśni. Chociaż w kraju znaczna część czereśni jest już uprawiana w szklarniach pod folią, nadal dominuje tu produkcja na otwartym gruncie. W takich gospodarstwach, według uczestników rynku, utracono do 50 procent zbiorów czereśni i nawet to, co się uda zebrać nie wchodzi na świeży rynek z powodu niezgodności z podstawowymi parametrami jakości. Dlatego ceny czereśni na rynku krajowym pozostają dość wysokie.

Włochy eksportują około 10-12 tys. ton czereśni rocznie, ale w 2019 roku najprawdopodobniej eksport czereśni spadnie do minimalnej wielkości, za to import, wręcz przeciwnie, może być rekordowy. To, nawiasem mówiąc, stanowi doskonałą szansę dla dostawców czereśni z Mołdawii i Ukrainy na wejście na rynek UE, ponieważ zamiast dużego eksportera pojawił się duży importer.

Producenci truskawek z Włoch również liczą straty. Katastrofalnie niskie ceny na początku sezonu spowodowały straty dla plantatorów truskawek z południowych regionów kraju, a obfite opady uderzyły w uprawy tych owoców z centralnych i północnych regionów Włoch. Opady i brak słonecznych dni prowadzą do tego, że jakość truskawek nie spełnia nawet minimalnych wymagań i takie owoce muszą być wysyłane do przetworzenia. W związku z tym zapotrzebowanie na wysokiej jakości truskawki na rynku jest dość wysokie.

Przy okazji, sytuacja jest podobna w Polsce, gdzie problemy z nadmiernymi opadami na plantacjach truskawek zostały dodane do strat spowodowanych mrozem. Nie bez powodu importerzy z krajów UE zintensyfikowali kontraktowanie ukraińskich mrożonych owoców jagodowych. Możliwe, że w tym roku świeże produkty ukraińskie będą mogły znaleźć drogę do kontrataków sieci supermarketów w UE, chociaż warunków pogodowych na Ukrainie również nie można nazwać idealnym.

Kolejnym owocem, o który martwią włoscy ogrodnicy, jest morela. Sezon sprzedaży moreli jest w pełnym rozkwicie, ale nadmiar opadów ma również i tu negatywny wpływ na jakość. W rezultacie, pomimo oczekiwań na wzrost plonów moreli we Włoszech o 36 procent w porównaniu z ubiegłym rokiem, znaczna część tego wzrostu prawdopodobnie trafi do przetworzenia.

Dostawcy z Ukrainy i Mołdawii są oczywiście zainteresowani sytuacją ze śliwkami. Wczesna włoska śliwka jest już dostępna na rynku, ale sezon masowy jeszcze się nie rozpoczął. Dlatego nie ma dokładnych szacunków dla śliwek - jeśli pogoda poprawi się w nadchodzących dniach, prawdopodobne jest, że zbiory śliwek nie ucierpią zbytnio w wyniku złych warunków pogodowych.

Podobne
Truskawki
2019-05-28 09:00
Ukraina – truskawki będą tanieć
W tym tygodniu jest oczekiwany spadek cen truskawek na południu Ukrainy, wynika z informacji portalu east-fruit.com.
czytaj więcej
Czereśnie
2019-05-27 16:39
Zaczyna się sezon krajowej czereśni
Pierwsze polskie czereśnie trafiły na rynek. Jak początek sezonu tych owoców wygląda pod względem cen?
czytaj więcej
Truskawki
2019-05-27 16:08
Truskawek przybywa, ale…
Początek tygodnia, zgodnie zresztą z oczekiwaniami, przyniósł korektę cen truskawek. Ale to nie oznacza, że trend spadkowy w dłuższym okresie czasu jest przesądzony.
czytaj więcej
Truskawki
2019-05-27 09:00
Regionalny rynek truskawek – 21. tydz. br.
Ceny truskawek, jeśli chodzi o monitorowane kraje regionu Europy Wschodniej i Azji Środkowej, spadały wszędzie z wyjątkiem Gruzji i Rosji, czytamy w raporcie portalu east-fruit.com.
czytaj więcej
Czereśnie
2019-05-24 08:58
Mołdawia – będzie mniej czereśni?
Zbiory czereśni w Mołdawii będą dwa do trzech razy niższe niż w ubiegłym roku, czytamy w prognozie opublikowanej przez portal east-fruit.com.
czytaj więcej
źródło foto: redmfoto.pl
2019-05-23 08:04
Będzie mniej czereśni. Lepsza jakość to większy zysk
Fale przymrozków, które tej wiosny wystąpiły podczas kwitnienia i tworzenia się zawiązków czereśni, spowodowały znaczne straty – sięgające w niektórych sadach nawet do 90% oczekiwanego plonu. Eksperci oceniają, że w tym roku na rynku będzie mniej czereśni, a cena, jaką będą mogli uzyskać plantatorzy, okaże się korzystna. Jednak, aby tak się stało, owoce powinny cechować się wysoką jakością i być wolne od spękań, które nie tylko stanowią defekt wizualny, ale zagrażają wystąpieniem chorób. Czy i jak można ochronić czereśnie przed pękaniem?
czytaj więcej
Czereśnie
2019-05-21 09:21
Uzbekistan – koniec sezonu czereśni
W Uzbekistanie eksportowy sezon czereśni kończy się za dziesięć dni, pisze portal east-fruit.com. Ceny na finiszu rosną.
czytaj więcej
źródło foro: east-fruit.com
2019-04-10 09:00
Ukraina – morele i brzoskwinie ucierpiały od mrozu
Ceny moreli i brzoskwiń na Ukrainie w 2019 roku będą wysokie – uprawy te ucierpiały z powodu przymrozków, o czym pisze portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Od początku roku Armenia wyeksportowała ogromne ilości moreli
2018-07-16 08:02
Od początku roku Armenia wyeksportowała ogromne ilości moreli
Tegoroczny eksport moreli w Armenii będzie rekordowo wysoki, znacznie wyższy od poprzedniorocznego. A gdzie trafiają ormiańskie owoce?
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.