Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Czwartek 13 sierpnia 2020. Od wczoraj dodano 2283 ceny w 25 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Holandia – problemy w handlu borówką

Owoce miękkie
  |   Źródło:
„Za mało malin, za dużo borówek i spokojny rynek truskawek w Holandii”, mówi holenderski importer. A to oznacza problemy w sprzedaży borówek.

Obecnie sprzedaż borówek w Holandii jest trudna. „Jest to w związku z faktem, że podaż jest ogromna, a sprzedaż nie jest jeszcze w równowadze” - mówi Piet Meerkerk z holenderskiej firmy AngusSoft Fruits Europe. „Dostępnych jest wiele borówek, głównie z Chile i Peru”.

„Ceny są niskie. W rzeczywistości były takie od sezonu świątecznego. Jakość tych owoców jest mocno zróżnicowana. Do tego zaczęła się już kampania w Maroku i pierwsze borówki marokańskie zostały już zebrane. Natomiast czerwone porzeczki sprzedają się dobrze. Sprzedaż jest stabilna, a podaż i popyt są zrównoważone”.

Największe aktualne zapotrzebowanie w zakresie owoców miękkich dotyczy malin. „W Hiszpanii niewiele malin zostało zebranych. Tamtejsi rolnicy przycinają głównie krzaki. Oznacza to, że wszystko musi pochodzić z Maroka. Oprócz niewielkich ilości portugalskich malin. Ceny są na stosunkowo wysokim poziomie. Nie zmieni się to również w nadchodzące tygodnie - uważa Piet.

Asortyment jeżyn składa się z owoców meksykańskich. To jest poza niewielką ilością holenderskich jeżyn uprawianych na doświetlanych szklarniach. „Jest ich dość, ale ich jakość jest również zróżnicowana. Pudełko holenderskich jeżyn może sprzedać za 26–28 euro. Jednak meksykańska odmiana nie osiąga więcej niż 16 euro.”

Wreszcie rynek truskawek jest w tej chwili trochę chaotyczny. Tak twierdzi Piet. „Pogoda w Egipcie była okropna. Wiele truskawek przybywających stamtąd zostało odrzuconych. To pozostawia zapasy z Hiszpanii i Maroka. Sprzedaż jest jednak bardzo spokojna. Wiele truskawek jest sprzedawanych. Ale to się robi w małych ilościach naraz”, podsumowuje Piet.

Podobne
Maliny
2020-01-20 11:00
Eksport malin mrożonych po III kw. 2019 r.
Spadek eksportu mrożonych malin z Polski w relacji rok do roku. Analizujemy dane GUS po trzech kwartałach 2019 roku.
czytaj więcej
Truskawki
2020-01-16 17:03
Eksport truskawek mrożonych po III kw. 2019 r.
Spadek eksportu truskawek mrożonych w relacji rok do roku. Analizujemy dane GUS za pierwsze trzy kwartały 2019 roku.
czytaj więcej
Truskawki
2020-01-13 09:00
Truskawki – nie tylko Egipt
Na obecność truskawek z Hiszpanii na polskim rynku jeszcze jest zbyt wcześnie. Ale nie oznacza to wcale, że można u nas kupić tylko truskawki egipskie.
czytaj więcej
Borówki
2020-01-02 08:00
Ukraina – to był sezon droższej borówki
Ceny świeżej borówki wysokiej na rynku ukraińskim były w minionym sezonie wyższe niż ceny tych owoców za granicą.
czytaj więcej
Maliny
2019-12-17 08:00
Promocja na świeże maliny?
W niektórych marketach pojawiły się w przedświątecznej ofercie importowane świeże maliny w cenach zdecydowanie niższych niż te sprzed miesiąca. A jak wygląda sytuacja w hurcie?
czytaj więcej
2019-12-07 10:01
Rynek borówki: Łatwo już było. Rośnie globalna konkurencja
Brexit jest ogromnym zagrożeniem dla producentów borówek. Eksport borówek znacznie się różni od eksportu jabłek. Zawsze był dość mocno zdywersyfikowany - w stosunku do eksportu jabłek – ale rynek brytyjski jest dla nas nadal głównym rynkiem - mówiła Dominika Kozarzewska, prezes grupy Polskie Jagody podczas V edycji konferencji Sady i Ogrody.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.