Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Można oddać dywidendę?

2012-04-02 11:30
Źródło: fresh-market.pl (jbg)

Jeśli masz jakiekolwiek pytania natury prawnej, pisz na janina.bg|fresh-market.pl| |janina.bg|fresh-market.pl. Wraz z Wirtualną Kancelarią postaramy się Ci pomóc!

 

Zgodnie z treścią art. 177 § 1 k.s.h. umowa spółki może zobowiązywać wspólników do dopłat w granicach liczbowo oznaczonej wysokości w stosunku do udziału. Dopłaty powinny być nakładane i uiszczane przez wspólników równomiernie w stosunku do ich udziałów.

Dopłata jest drugim określonym wyraźnie przez przepisy Kodeksu spółek handlowych dodatkowym zobowiązaniem wspólnika wobec spółki. Dopłaty mają charakter świadczeń pieniężnych i nie mogą być realizowane przez spełnienie świadczenia niepieniężnego. Stanowisko takie potwierdza orzeczenie SA w Katowicach z 14.3.2001 r. (I ACa 51/01, OSA 2001, Nr 5, poz. 26). Dopłaty ze swojej istoty nie stanowią wkładu wspólnika do spółki na pokrycie jego udziałów, tak więc nie powodują one ani zwiększenia udziału wspólnika w spółce, ani konsekwentnie nie zwiększają kapitału zakładowego. Niewątpliwie jednak powodują one zwiększenie majątku spółki.

Obowiązek do dopłat ma charakter fakultatywny, to znaczy, że może być wprowadzony do umowy spółki z woli jej stron, tj. wspólników. Jedynym źródłem obowiązku dopłat jest umowa spółki.

Jeżeli umowa spółki nie przewiduje obowiązku dopłat, to wspólnicy nie mogą w oparciu o przepisy Kodeksu spółek handlowych zrealizować dopłat jedynie na podstawie uchwały wspólników. Jednak pamiętać należy, iż obowiązek do dopłat może zostać nałożony na wspólników w trakcie trwania stosunku spółki przez zmianę umowy (KSH. Komentarz., CH.Beck 2012, wyd. 5, red. prof. dr. Hab. Janusz A. Strzepka).

Przewidywanym ale wymagającym skomplikowanych działań rozwiązaniem jest ewentualnie podwyższenie kapitału zakładowego, zgodnie z treścią art. 257 § 1 k.s.h. jeżeli podwyższenie kapitału zakładowego następuje nie na mocy dotychczasowych postanowień umowy spółki przewidujących maksymalną wysokość podwyższenia kapitału zakładowego i termin podwyższenia, może ono nastąpić jedynie przez zmianę umowy spółki. Podwyższenie kapitału zakładowego następuje przez podwyższenie wartości nominalnej udziałów istniejących lub ustanowienie nowych (art. 257 § 2 k.s.h.). Jeżeli podwyższenie kapitału zakładowego następuje na podstawie dotychczasowych postanowień umowy spółki, przy zachowaniu wymagań określonych w § 1, oświadczenia dotychczasowych wspólników o objęciu nowych udziałów wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.

„Wyróżnia się, z uwagi na źródło pokrycia, dwa sposoby podwyższenia kapitału zakładowego. Sposób pierwszy polega na wniesieniu przez wspólników do spółki wkładów pieniężnych lub niepieniężnych, na skutek czego następuje zarówno podwyższenie kapitału zakładowego, jak i powiększenie majątku spółki. Drugi sposób podwyższenia kapitału zakładowego, uregulowany w art. 260 KSH, pozwala uchwałą wspólników o zmianie umowy spółki podwyższyć kapitał zakładowy, przeznaczając na ten cel środki z kapitału zapasowego lub kapitałów (funduszy) rezerwowych utworzonych z zysku spółki, podwyższenie kapitału zakładowego ze środków spółki. Powyższy sposób podwyższenia kapitału zakładowego określany jest "papierowym" lub metodą kapitalizacji rezerw. W uwagi na to, że źródłem pokrycia podwyższenia kapitału zakładowego są własne środki spółki, które ulegają przesunięciu w bilansie spółki, zmieniając tylko pozycję po stronie jego aktywów, majątek spółki nie ulega zmianie  przedstawia wartość taką samą jak poprzednio” (KSH. Komentarz., CH.Beck 2012, wyd. 5, red. prof. dr. Hab. Janusz A. Strzepka).

Inną możliwością jest powództwo o uchylenie uchwały, zgodnie z treścią art. 249 § 1 k.s.h. uchwała wspólników sprzeczna z umową spółki bądź dobrymi obyczajami i godząca w interesy spółki lub mająca na celu pokrzywdzenie wspólnika może być zaskarżona w drodze wytoczonego przeciwko spółce powództwa o uchylenie uchwały. Prawo do wytoczenia powództwa o uchylenie uchwały wspólników przysługuje (art. 250 k.s.h.):

1) zarządowi, radzie nadzorczej, komisji rewizyjnej oraz poszczególnym ich członkom,

2) wspólnikowi, który głosował przeciwko uchwale, a po jej powzięciu zażądał zaprotokołowania sprzeciwu,

3) wspólnikowi bezzasadnie niedopuszczonemu do udziału w zgromadzeniu wspólników,

4) wspólnikowi, który nie był obecny na zgromadzeniu, jedynie w przypadku wadliwego zwołania zgromadzenia wspólników lub też powzięcia uchwały w sprawie nieobjętej porządkiem obrad,

5) w przypadku pisemnego głosowania, wspólnikowi, którego pominięto przy głosowaniu lub który nie zgodził się na głosowanie pisemne albo też który głosował przeciwko uchwale i po otrzymaniu wiadomości o uchwale w terminie dwóch tygodni zgłosił sprzeciw. Powództwo o uchylenie uchwały wspólników należy wnieść w terminie miesiąca od dnia otrzymania wiadomości o uchwale, nie później jednak niż w terminie sześciu miesięcy od dnia upływie terminu do wniesienia powództwa (KSH. Komentarz., CH.Beck 2012, wyd. 5, red. prof. dr.Hab. Janusz A. Strzepka).

W wyroku z 9 września 2010 r. (I CSK 530/09, OSNC 2011, Nr 3, poz. 36) SN przyjął, że: „sprzeczność z prawem może odnosić się do samej treści uchwały jak i do sposobu zwołania i obradowania zgromadzenia oraz sposobu podejmowania uchwał”. Prawomocny wyrok uchylający uchwałę ma moc obowiązującą w stosunkach między spółką a wszystkimi wspólnikami oraz w stosunkach między spółką a członkami organów spółki (art. 254 § 1 k.s.h.).

Darowizna będzie ze względu na III grupę podatkową wysoko opodatkowana, natomiast pożyczka wejdzie w pasywa spółki i pogorszy jej bilans dlatego nie są to wskazane rozwiązania.

Porada została przygotowana przez Zespół Wirtualnej Kancelarii.

Al. Jerozolimskie 85 lok. 11
02-001 Warszawa

Tel/Fax 22 628 18 18

 

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE