Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Spółka jawna pozywa spółkę z o.o.

2012-06-15 11:51
Źródło: fresh-market.pl (jbg)

W sprzeciwie częściowym od nakazu zapłaty pozwany zgłosił wniosek potrącenia kwoty 45 000 zł i oddalenia powództwa w tej części, ponieważ posiada taką wierzytelność wobec wspólnika spółki. Spółka jawna podtrzymała powództwo, choć przyznała że wspólnik jest dłużnikiem pozwanego i dług ten jest wymagalny.

Odpowiadając na pytanie zadane przez czytelnika trzeba przede wszystkim odwołać się do przepisów ustawy z dnia 15 września 200 r. Kodeks Spółek Handlowych. Przepis art. 36 § 2 k.s.h. wyraźnie wskazuje, iż dłużnik spółki nie może przedstawić spółce do potrącenia

wierzytelności, jaka mu służy wobec jednego ze wspólników. Przepis art. 36 KSH stanowi wyraz ochrony majątku spółki jawnej jako odrębnego od wspólników podmiotu prawa. Majątek spółki, jak to podkreślono wcześniej, nie stanowi współwłasności łącznej wspólników. Spółka osobowa jest bowiem samodzielnym podmiotem prawa posiadającym odrębny majątek. Z przyjętej w Kodeksie spółek handlowych konstrukcji zdolności prawnej spółek osobowych już wynika jednoznacznie, że wspólnik nie może żądać od dłużnika spółki zapłaty przypadającego na niego udziału w wierzytelności spółki ani też nie może przeciwstawiać do potracenia wierzytelności spółki swojemu wierzycielowi osobistemu.

Wierzycielem zarówno w jednym, jak i drugim przypadku jest bowiem spółka będąca odrębnym podmiotem prawa, a nie wspólnicy spółki. Tym samym unormowanie zawarte w komentowanym przepisie jedynie potwierdza niektóre konsekwencje podmiotowości prawnej spółki. Ponieważ wspólnikowi nie przysługuje część

wierzytelności spółki, nie może on domagać się od dłużnika spółki częściowej zapłaty na swoją rzecz; nie może też przedstawić wierzytelności spółki do potrącenia swemu wierzycielowi. Ustawa chroni majątek spółki, zakazując dłużnikowi umorzenia wierzytelności spółki przez potrącenie z wierzytelnością, jaką osoba ta ma wobec wspólnika (art. 36 § 2 KSH).

Biorąc pod uwagę powyższe trzeba wskazać, iż sprzeciw nie zostanie uwzględniony natomiast w wyroku najpewniej sąd zasądzi konieczność zapłaty na rzecz powoda kwoty 57.000 zł.

To co może zrobić pozwany to wytoczyć powództwo o zapłatę przeciwko wspólnikowi. W takich postępowaniach Kancelaria Bednarczyk Sokołowski s.c. posiada wieloletni doświadczenie.

 

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE