Z naszych danych korzystają instytuty, ministerstwa, sieci handlowe dołacz i Ty!

Kup teraz abonament!

Pilmet Warzywnik 600

2012-02-06 10:01
Źródło: fresh-market.pl (Grzegorz Borkowski)

Jednym ze specjalistycznych opryskiwaczy dedykowanych do zabiegów w uprawach warzyw jest Pilmet Warzywnik 600. Jego konstrukcja oparta jest na 10 dyfuzorach, które umożliwiają oprysk pasowy. Warzywnik zalecany jest szczególnie do stosowania w uprawach kapusty, kalafiora, buraków itp. oraz na plantacje truskawek. Można wykonywać nim zabiegi także w uprawach ziemniaków.

Belka polowa i układ cieczowy

Opryskiwacz z Pilmetu wyposażono w belkę polową z regulacją wysokości. Niestety, nawet za dopłatą nie ma możliwości aby ta czynność odbywała się hydraulicznie i w każdym przypadku konieczne jest wykorzystanie siły mięśni operatora. Podobnie są one niezbędne przy rozkładaniu belki. Na szczęście nie nastręcza to zbyt wielu trudności i nie wymaga użycia zbyt dużej siły. Na belce rozmieszczone jest 10 dyfuzorów. W zależności od potrzeb można je ustawiać w trzech płaszczyznach. Na końcach dyfuzorów zamocowano dwupozycyjne głowice opryskowe. Umożliwiają one punktowe wyłączanie oprysku oraz łatwą wymianę rozpylaczy. Wyposażone są także w zawór przeciwkroplowy.

Układ cieczowy opryskiwacza podzielony jest na dwie sekcje. Podstawowym elementem sterującym jego pracą jest ręczny zawór dwusekcyjny. Za jego pomocą operator może włączać i wyłączać oprysk, a także uruchomić lewą bądź prawą stronę belki. Przydaje się to szczególnie na brzegu pola. Wspomniany zawór umożliwia także zmianę ciśnienia oprysku. Posiada również funkcję podciśnienia. Dzięki temu po wyłączeniu oprysku ciecz nie pozostaje w przewodach, ale jest zasysana do zbiornika. Na zaworze znajduje się manometr, z którego operator może odczytywać aktualne ciśnienie. Sam zawór sterujący znajduje się na ruchomym wsporniku, którego umiejscowienie osoba obsługująca maszynę może ustawić zgodnie ze swoimi preferencjami.

Wspomaganie powietrzem

Główną zaletą omawianego opryskiwacza jest system powietrznego wspomagania oprysku. Pomiędzy belką polową a zbiornikiem znajduje się wentylator promieniowy, który rurami o dużej średnicy tłoczy powietrze do wspomnianych wcześniej dyfuzorów. Silny strumień powietrza rozchyla rośliny i ciecz robocza może łatwiej dotrzeć do wszystkich ich części. Strumień powietrza chroni również ciecz roboczą przed znoszeniem przez wiatr. Dzięki temu właściciel takiego opryskiwacza może w pewnym stopniu uniezależnić się od tego czynnika. W wyniku zmniejszonego znoszenia cieczy roboczej możliwa jest także praca z większą prędkością roboczą co może znacznie zwiększyć wydajność zabiegów przeprowadzanych opryskiwaczem ze wspomaganiem powietrznym w stosunku do tradycyjnej maszyny. W opryskiwaczu Pilmetu wentylator napędzany jest z WOM współpracującego ciągnika za pośrednictwem wałka pompy opryskiwacza.

600-litrowy zbiornik

Do wyprodukowania zbiornika producent użył wysokiej jakości polietylenu. Dzięki temu jest on odporny na działanie skrajnych temperatur i promieniowania UV. Zbiornik mimo zwartego, jednobryłowego wyglądu w rzeczywistości składa się z trzech mniejszych zbiorników. Główny, 600-litrowy zbiornik służy do transportu cieczy roboczej, dwa pozostałe pełnią funkcje pomocnicze. W pierwszym znajduje się woda czysta, przeznaczona do płukania opryskiwacza, w drugim też woda czysta, ale służąca do mycia rąk.

Podsumowanie

Warzywnik 600 stanowi ciekawą alternatywę dla tradycyjnych opryskiwaczy. Dzięki jego zastosowaniu można poprawić jakość zabiegów ochrony co bezpośrednio wpływa na koszty produkcji. Możliwość pracy z większą prędkością roboczą i mniejsza wrażliwość na podmuchy wiatru to kolejne argumenty za stosowaniem maszyn tego typu. Do wad tego opryskiwacza trzeba zaliczyć nie najniższą cenę oraz konieczność stosowania dość dużego ciągnika. Według producenta do współpracy z Warzywnikiem konieczny jest traktor o mocy minimum 80 KM. Dodatkowe elementy związane ze wspomaganiem powietrznym zwiększają także masę opryskiwacza, która wynosi 420 kg.

Masz pytanie? Napisz do autora

Słowa kluczowe: warzywa
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem