Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Kruk i Sigma z Unii Group

2012-03-01 09:42
Źródło: fresh-market.pl (Grzegorz Borkowski)

Unia Group proponuje dwa rozwiązania w zakresie siewu warzyw. Pierwsze, zastosowane w siewniku Kruk to wysiew mechaniczny. Drugie rozwiązanie wykorzystuje pneumatykę i jest stosowane w siewniku Sigma.

Mechanicznie

Kruk to siewnik przeznaczony do wysiewu drobnych nasion warzyw takich jak: marchew, cebula, sałata, ogórek itp. W najprostszej wersji występuje jako narzędzie ręczne. Posiada jedną sekcję wysiewającą i waży jedynie 13 kg w wersji z wysiewem jednorzędowym (wersja A) albo 23 kg gdy możliwy jest wysiew w dwóch rzędach (wersja B). W tej drugiej wersji szerokość międzyrzędzi jest stała i wynosi 7 cm. Dodatkowo jest w niej także możliwość siewu jednorzędowego tak jak w wersji A. Większe wersje zawieszane są na tylnym układzie zawieszenia ciągnika. Mogą mieć od 2 do 12 sekcji wysiewających. Masa tych maszyn jest już znacznie wyższa od ręcznych, ale wciąż dość niewielka np. siewnik 8-sekcyjny waży 232 kg.

Jego teoretyczna wydajność, jaką chwali się producent jest równa 2,5 ha/dzień. Kruk posiada łyżeczkowy system wysiewu. W standardzie dołączone jest osiem kompletów łyżeczek różniących się wielkością i dla łatwiejszego odróżnienia także kolorem. Dobieramy je w zależności od kalibrażu nasion. Jeden komplet dla jednej sekcji składa się z 30 łyżeczek. Regulacja odstępów między nasionami polega na zamontowaniu na tarczy łyżeczkowej odpowiedniej ilości łyżeczek. W puste miejsca wstawia się zaślepki. Regulacja ilości wysiewu możliwa jest także poprzez zamianę kół zębatych napędzających tarczę wysiewającą. W celu przeciwdziałania elektryzowania się nasion korpus wysiewający został wykonany z aluminium. Wielkość zbiorniczka na nasiona znajdującego się na górze każdego korpusu wynosi 450 cm3. Kruk potrafi umieszczać nasiona na głębokości do 5 cm.

Napęd przenoszony jest za pomocą łańcucha z przedniego koła kopiującego. W wersji zawieszanej sekcje przymocowane są do ramy o szerokości od 1,80 do 6 m. Rama oparta jest z kolei na gumowych kołach podporowych, które umożliwiają zmianę jej wysokości. Jest to możliwe za pomocą śrubowej, bezstopniowej regulacji. Dzięki kołom podporowym możliwy jest wysiew na kopcach. Siewnik wyposażony jest też w znacznik przejazdu. W wersji zawieszanej znaczniki mogą być przerzucane hydraulicznie.

Pneumatycznie

Sigma wyposażona jest w pneumatyczny, podciśnieniowy system wysiewu. Podobnie jak Kruk przeznaczona jest do wysiewu drobnych nasion warzyw typu marchew, cebula czy ogórek. Drugim podobieństwem jest wykonanie korpusów sekcji z aluminium. Na tym jednak podobieństwa się kończą. W Sigmie, w korpusach sekcji umieszczone są tarcze wysiewające z jednym lub dwoma rzędami otworów w zależności od zastosowanego rodzaju tarcz. Tarcze te są wymienne i mogą mieć różną liczbę i średnicę otworów. Dobiera się je w zależności od rodzaju nasion.

W standardowym wyposażeniu znajduje się tylko jeden komplet tarcz wysiewających z dwoma rzędami otworów o średnicy 0,8 mm. Dokładność wysiewu zapewniona jest przez kompresor, który przedmuchuje tarcze podczas wysiewu. Napędzany jest on z WOM ciągnika. Skrzynia przekładniowa w jaką wyposażony jest siewnik pozwala na uzyskanie sześciu prędkości tarcz wysiewających. Napęd tarcz przekazywany jest do skrzyni przekładniowej z kół podporowych wyposażonych w bieżnik rolniczy. W standardzie siewnik ma zamontowany mechanizm do opróżniania zbiorników nasion z resztek.

Za dopłatą można zamówić hydraulicznie przerzucane znaczniki. Najmniejszy model Sigmy wyposażony jest jedynie w 2 sekcje wysiewające, największy posiada ich trzy razy więcej. Dostępne są też wersje 2- i 4-sekcyjne. Szerokość międzyrzędzi można dość łatwo zmieniać przesuwając sekcje na ramie. Minimalna odległość jaką można uzyskać w ten sposób miedzy rzędami wynosi 20 cm. Zbiornik nasion znajdujący się przy każdej sekcji ma pojemność 0,8 dm3. Głębokość siewu podobnie jak w mechanicznym siewniku wynosi od 0 do 5 cm. Sigma jest jednak znacznie cięższa od Kruka. Najmniejsza, 2-sekcyjna wersja waży aż 429 kg, wersja 6-sekcyjna jest o ponad 200 kg cięższa.

Podsumowanie

Kruk to względnie tani sposób na posiadanie profesjonalnego siewnika do warzyw. Dzięki występującej wersji ręcznej może on być przeznaczony nawet dla najmniejszych plantatorów albo osób zajmujących się uprawą warzyw hobbystycznie. Przydatny może okazać się także w uprawach pod osłonami. Większe wersje zawieszane mogą być z powodzeniem stosowane także na większych powierzchniach. Dla większych producentów przeznaczona jest Sigma. Jest ona znacznie wydajniejsza, ale też droższa w zakupie i wymaga nieco większego ciągnika.

Masz pytania, napisz do autora: grzegorz.b|fresh-market.pl| |grzegorz.b|fresh-market.plgborkowski|vp.pl| | |

Słowa kluczowe: siewnik, sigma, kruk, warzywa
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE