Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Belgia – powódź uderzyła w sektor warzywny

Niektóre części Europy doświadczyły ostatnio ekstremalnych warunków pogodowych, które spowodowały powodzie. Wpłynęło to na sektor rolny. Vegebe, belgijska federacja przetwórców warzyw, jest bardzo zaniepokojona. „Trudno oszacować, ile hektarów warzyw zostało utraconych, ale szkody są znaczne. Szczególnie mocno ucierpiały groch, bób i zielona fasola” – mówi Christophe Vermeulen, pełniący obowiązki sekretarza Vegebe.

Burze na wschodzie i południowym wschodzie Belgii wpłynęły na wysiew i zbiór warzyw. „Ulewnie padało – do 200 litrów na m2. Więc całe pola zostały zmyte. Niektóre uprawy, jak groch, były tak zalane wodą, że nie da się ich zebrać. Te działki też są stracone.”

Sektor już teraz boryka się z kombinacją negatywnych czynników. Ostatnia wiosna była bardzo mokra. W związku z tym harmonogram siewu fasoli musiał zostać dostosowany. Siew został znacznie opóźniony. Tak więc istnieją obawy o niższe plony tego, co późno trafiło do ziemi. Zakazano również dezynfekcji nasion i używania środków ochrony roślin. Będzie to również miało poważny wpływ na plony i zbiory.

„Będziemy uważnie śledzić sytuację. I zmapujemy, ile zbiorów zostało utraconych. Jednak w przypadku niektórych regionów jest już jasne, że sprawy nie wyglądają dobrze” – podsumowuje Christophe.

Słowa kluczowe: warzywa, produkcja warzyw, powódź, Belgia
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE