Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Belgia – rozczarowani producenci gruszek

Wielkanoc była znacznie spokojniejsza na rynku owoców ziarnkowych w Belgii. „Ale obecny rynek gruszek jest zauważalnie silny”, mówi Marc Evrard z Belgische Fruitveiling (BFV). „Popyt jest ogólnie dobry, co sprawia, że ​​rynek wydaje się znacznie korzystniejszy niż kilka tygodni temu. Jednak ze względu na dobrze znane czynniki reszta sezonu pozostaje niepewna.”

Tegoroczny sezon owocowy w Belgii był niezwykle wymagający. „Najwyższa sprzedaż owoców od dawna nie była sprawą lokalną; obecnie jest to handel prawdziwie globalny. Dlatego trzeba brać pod uwagę sytuację geopolityczną, wymagania fitosanitarne, produkcję regionalną i zmiany klimatyczne. Kiedy wszystkie te czynniki się zbiegają , a pandemia panuje, tegoroczną sprzedaż owoców można nazwać niewiarygodnie wymagającą.”

Sezon gruszkowy rozpoczął się bardzo dobrze. Uprawa we Włoszech nie powiodła się, co wpłynęło na sprzedaż gruszek w Holandii i Belgii. „Dla hodowców może to być bardzo frustrujące, kiedy wydaje się, że sezon będzie świetny, a potem stanie się problematyczny. Zamknięcie granicy białoruskiej i sytuacja na Ukrainie, ze wszystkimi tego konsekwencjami, z pewnością w dużym stopniu wpłynęły na rynek, Marc kontynuuje.

„Dodaj strajki transportowe we Włoszech – które stały się dla nas znaczącym rynkiem zbytu – i Hiszpanii. Z dnia na dzień rynki te stają się całkowicie niedostępne lub bardzo trudno dostępne przez tydzień lub dwa. Popyt jest więc dobry, ale problemy logistyczne bezpośrednio wpływają na nasze ceny produktu."

BFV ma rynki sprzedaży na całym świecie. W ciągu ostatnich dziesięciu do 15 lat ta belgijska spółdzielnia zdobyła w ten sposób doświadczenie w sprzedaży owoców na niestabilnych rynkach. „Już dawno temu dostosowaliśmy naszą komercjalizację do tej zmienności. To zależy od tak wielu czynników, o których wspomnieliśmy wcześniej. Musisz zatem umieć szybko reagować na zmieniającą się sytuację rynkową. Myślę, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy udało nam się stworzyć optymalną sytuację, pomimo trudnych okoliczności, szybko przenosząc się na inne rynki zbytu”, wyjaśnia Marc.

Sprzedaż do Chin pozostaje jednak wyzwaniem dla BFV. W ostatnich latach Chiny znacznie się rozwinęły jako rynek dla tej spółdzielni. „Jeszcze trzy lata temu bardzo konserwatywnie przewidywano, że chiński rynek wzrośnie dla nas o 300 procent. Jednak poważne problemy logistyczne, takie jak nieprawidłowości i zatory, utrudniły to.”

„Masowe lockdowny megamiast tego kraju mają oczywiście ogromny wpływ. Nasza sprzedaż internetowa może początkowo to wchłonąć”, mówi Evrard. „Ale kiedy 25 milionów ludzi w każdym mieście nagle zaczyna zamawiać owoce i warzywa przez Internet, stwarza to poważne trudności logistyczne.”

„Pracownicy transportu i magazynu są również poddawani kwarantannie w domu i nie mogą swobodnie podróżować. To prowadzi do niedoborów, a produkty nie mogą trafić we właściwe miejsca. Te problemy będą się utrzymywać przez jakiś czas, ale udało nam się jednak skonsolidować rynek w Chinach. Z pewnością nie jest to słabe osiągnięcie w tych czasach” – podsumowuje Marc.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE