Kontaktujemy się w sprawie cen z kilkuset skupami w całej Polsce. Korzystaj z naszych informacji.

Kup teraz abonament!

Białoruś – wysokie ceny jabłek

Według analityków EastFruit, ceny jabłek na Białorusi utrzymują się na niezwykle wysokim poziomie, biorąc pod uwagę nadpodaż jabłek na sąsiednich rynkach. W chwili obecnej cena jabłek na Białorusi jest mniej więcej taka sama jak na rynku rosyjskim, co jest nietypowe, ponieważ Rosja jest największym światowym importerem jabłek i ceny w tym kraju są zazwyczaj najwyższe w regionie.

Eksperci wymieniają dwa główne powody utrzymywania się wysokich cen jabłek na Białorusi. Pierwszym powodem jest dekret o obowiązkowej obecności białoruskich produktów na półkach sklepowych. Oznacza to, że supermarkety nie mają prawa nie dostarczać kilku sztuk jabłek produkowanych lokalnie, ponieważ zgodność z tym dekretem jest ściśle kontrolowana. Pozwala to na utrzymanie cen jabłek produkowanych lokalnie, nawet jeśli są one gorsze jakościowo od importowanych odpowiedników.

Innym powodem jest zaostrzenie kontroli nad reeksportem jabłek do Rosji z krajów objętych sankcjami, przede wszystkim z Ukrainy i Unii Europejskiej, przez terytorium Białorusi. Doprowadziło to do zmniejszenia importu jabłek, z których część pozostała na rynku białoruskim. A import przestał mieć tak znaczący wpływ na ceny na rynku krajowym.

Pośrednio pewien wpływ ma również późniejsze rozpoczęcie zbioru jabłek w gospodarstwach ogrodniczych na Białorusi w 2021 roku. W związku z tym w najbliższych tygodniach podaż jabłek na rynku może wzrosnąć bardziej niż zwykle. W każdym razie, uczestnicy rynku spodziewają się dynamicznego spadku cen jabłek na Białorusi w najbliższych tygodniach.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE