Z naszych danych korzystają instytuty, ministerstwa, sieci handlowe dołacz i Ty!

Kup teraz abonament!

Ceny bananów idą na rekord

2023-01-23 09:02

Bieżący sezon upływa na światowym rynku bananów pod znakiem problemów z podażą. Dotknęły one przede wszystkim kraje Ameryki Południowej i Środkowej, a więc również największych graczy w tym sektorze rynku owocowego. Szczególnie jest to widoczne na rynkach takich krajów jak nasz, gdzie import bananów jest zdominowany przez dostawy właśnie z tamtego rejonu świata.

Kryzys w podaży bananów widać też w skali całego rynku UE, mimo że są tu kraje, które mają alternatywne źródła dostaw, w tym państwa takie jak Francja czy Hiszpania, do których trafiają banany z ich terytoriów zamorskich, a nawet z upraw krajowych. Ale raport unijnych służb statystycznych wyraźnie pokazuje znaczący wzrost cen bananów w UE.

zw1

źródło: agriculture.ec.europa.eu

Ten sam raport pokazuje, jak kształtowały się ceny bananów importowanych m. in. do Polski. Ceny tych sprowadzanych z Ameryki Łacińskiej prezentujemy na kolejnym wykresie.

w2

źródło: opracowanie własne na podstawie danych agriculture.ec.europa.eu

Jak widać na zamieszczonym powyżej wykresie, ceny te pozostają w długookresowym trendzie zwyżkowym. Trend ten trwa od lipca zeszłego roku. Według danych unijnych cena bananów importowanych do naszego kraju z Ameryki Łacińskiej wynosiła 8 stycznia bieżącego roku 131 euro/100 kg. Wedle tego samego raportu była to jedna z najwyższych stawek w UE. Tylko banany sprowadzane do Bułgarii i na Węgry były droższe (odpowiednio 153 i 138 euro/100 kg). Najtańsze zaś były owoce sprowadzane do Hiszpanii (93 euro/100 kg), Belgii (96 euro/100 kg) i Portugalii (95 euro/100 kg). Cały czas mowa o imporcie z Ameryki Łacińskiej.

Na wykresie zamieszczonym powyżej widać także, że ostatnie notowanie na nim widniejące (wspomniane 131 euro) jest już niedalekie do rekordowego poziomu 142 euro z 11 marca 2018 roku. A zatem można zaryzykować twierdzenie, że ceny bananów idą na rekord. Wszak wchodzimy w tę fazę sezonu, w której na naszym rynku typowym zjawiskiem sezonowym jest wzrost cen bananów właśnie.

Ten wzrost cen w styczniu i lutym wynika po części z faktu, że spada wówczas najczęściej wolumen importu tych owoców, Ale nie tylko. Rośnie też popyt na banany, bo wachlarz oferty świeżych owoców w tym okresie jest najmniejszy w roku. Oczywiście przy cenach detalicznych bananów na pułapie powyżej 6 zł/kg, można oczekiwać negatywnego wpływu tych cen na bieżący popyt. Ale i tak banany najpewniej jeszcze podrożeją…

Zwłaszcza, że dane GUS także potwierdzają niższy import tych owoców w kolejnych miesiącach tego sezonu. Dane te pokazujemy na trzecim wykresie. Wynika z nichj, że import bananów (ogółem) do Polski we wrześniu 2022 był o 27 procent niższy rok do roku, poprawił się w październiku, ale i tak w relacji rok do roku mieliśmy spadek, tyle że w skali -1 procent, natomiast w listopadzie było to aż -36 procent.

w3

źródło: opracowanie własne na podstawie danych GUS

A jak kształtują się ceny bananów w dużym hurcie? Obecnie jest to najczęściej 5,56-6,50 zł/kg za owoce z Ameryki Łacińskiej. Daje to średnią 6,03 zł/kg w stosunku do poziomu 4,15 zł/kg przed rokiem co oznacza wzrost o 45 procent. Dodajmy, że w zeszłym sezonie ceny bananów rosły w zimie i między 18 stycznia 2022 i 15 marca 2022 był to wzrost o 15 procent. Jaka będzie skala tego trendu do marca bieżącego roku?

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE