Ceny buraków ostro w dół
Ceny polskich wczesnych buraków ćwikłowych spadły od początku lipca (w dużym hurcie) o połowę. Ten dynamiczny trend zniżkowy cen buraka jest generowany zarówno zmianami po stronie podażowej rynku, jak też zmianami w popycie. Obecnie ceny sprzedażowe mytych buraków, pakowanych w worki to w dużym hurcie 0,80-1,20 zł/kg. Na początku lipca było to zaś średnio 2,00 zł/kg.
Presja na zniżę cen buraków wynika oczywiście z czynnika sezonowego, jakim jest wzrost podaży tych warzyw korzeniowych. Czynnik ten będzie trwał i się nasilał do późnej jesieni. Co jednak ważne, do tej pory, z powodu niekorzystnych warunków agrometeorologicznych, jego działanie było osłabione i ceny buraków na polskim rynku pozostawały wyższe niż w większości z poprzednich dziesięciu sezonów, co widać na wykresie.
Te wyższe ceny były także wspierane przez dobry popyt. Popyt również z zagranicy, a dokładniej z Ukrainy. Teraz ten czynnik osłabł i popyt na buraki w środku wakacji osłabł. Co też jest zjawiskiem naturalnym. Na Ukrainie ceny buraków również dołują od dwóch tygodni i z powodów analogicznych, jak u nas.
Pozytywnym zjawiskiem, z punktu widzenia polskich producentów i eksporterów buraków, jest to, że mimo spadku, ceny na Ukrainie pozostają wyższe niż w Polsce. Obecnie jest to 12-16 UAH/kg (za EastFruit), czyli 1,53-2,04 zł/kg według kursu średniego NBP. Najpewniej popyt na polskie buraki na rynku ukraińskim nie zniknie. Oczywiście będzie on niższy w okresie zbiorów i w pewnym czasie po nich, ale raczej utrzyma się ponad pułapem z „normalnych” lat.
Warto zauważyć, iż mimo opisanej zniżki, ceny buraków – tak w Polsce, jak i na Ukrainie, pozostają wyższe od tych z analogicznego okresu zeszłego roku. Na naszym rynku średnia cena w dużym hurcie jest wyższa w relacji rok do roku o 11 procent, ale na Ukrainie to wciąż aż 60 procent więcej.