Ceny gruszek na zeszłorocznym poziomie
Sytuacja cenowa na rynku gruszek deserowych w Polsce jest dużo lepsza niż ta na rynku jabłek. Ceny krajowych gruszek nie doznały bowiem tak katastrofalnej zapaści jak ceny jabłek. W październiku ceny hurtowe gruszek co prawda spadły, ale tylko o około 7-8 procent w stosunku do poziomu z początku bieżącego miesiąca.
Co ważniejsze ceny te pozostają na poziomie takim samym, na jakim były dokładnie przed rokiem. Obecnie bowiem za gruszki najpopularniejszej odmiany Konferencja oferuje się 2,00-2,60 zł/kg, zależnie od jakości, kalibru i opakowania. Średnio daje to 2,30 zł/kg – cenę analogiczną nie tylko do października 2021, ale także do tego samego okresu w roku 2019. Widać to na wykresie poniżej.
Pytanie, czy tę analogię cen między sezonem bieżącym i sezonem 2021/2022 uda się gruszkom utrzymać w dłuższej perspektywie czasowej? Rok temu zbiory gruszek były niskie, co ważniejsze nie tylko w Polsce, ale przede wszystkim w krajach zachodniej i południowej Europy, które są dużymi producentami tych owoców (przede wszystkim mało gruszek zebrano we Włoszech). W tym roku zbiory w Polsce GUS szacuje na 82 tys. ton, czyli o 19 procent więcej niż rok temu. W skali Europy może nie ma dużego wzrostu produkcji tych owoców, ale w samych Włoszech będzie on znaczący, bo niemal o jedną trzecią rok do roku.
A zatem gruszek będzie więcej, za to z ich sprzedażą za granicę mogą być problemy z powodu sytuacji politycznej. To oznacza większą presję na rynek krajowy plus najpewniej zwiększony nacisk importu. W takich okolicznościach trudno będzie o szybki start tendencji wzrostowej cen gruszek deserowych, jaki obserwowaliśmy rok temu, gdy ceny ruszyły w górę już w okolicach 25 października (co również widać na wykresie).